RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Pomyłka encyklopedii. Rotmistrz Pilecki uznany za Niemca, potem za Żyda

Najnowsze

Popularne

W znanej żydowskiej encyklopedii internetowej Jewish Virtual Library rotmistrz Witold Pilecki pojawił się jako uczestnik niemieckiego ruchu oporu. Po interwencji polskiej ambasady w USA Pileckiego znalazł się... wśród żydowskich żołnierzy. Ostatecznie nazwisko Pileckiego widnieje jako jedyne w kategorii „Polscy i inni żołnierze”.

118 lat temu urodził się rtm. Witold Pilecki

118 lat temu – 13 maja 1901 r. – urodził się Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, jeden z żołnierzy...

zobacz więcej

– Witold Pilecki miał z Niemcami tyle wspólnego, że z nimi walczył – skomentował sprawę w TVP Info ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

„Witold Pilecki był POLSKIM żołnierzem i członkiem ruchu oporu, który ochotniczo zgłosił się do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, by przekazywać informacje o okrucieństwach, które się tam dzieją. Informacje na waszej stronie powinny zostać poprawione” – napisano na Twitterze ambasady.

Jak podaje portal dorzeczy.pl, po interwencji ambasady Pilecki trafił na listę żydowskich żołnierzy. Rotmistrz znalazł się tam w towarzystwie m.in. braci Bielskich, których oddział podejrzewa się o popełnioną wraz z sowieckimi partyzantami zbrodnię na polskich mieszkańcach wsi Naliboki.

Ostatecznie nazwisko Pileckiego widnieje jako jedyne w kategorii „Polscy i inni żołnierze”.

– Witold Pilecki miał z Niemcami tyle wspólnego, że z nimi walczył – skomentował sprawę w TVP Info ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej