SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

USA przygotowały nową listę towarów z Chin, na które mogą nałożyć karne cła

To odpowiedź na poniedziałkową decyzję Pekinu o podniesieniu stawek celnych na amerykańskie towary (fot. Justin Sullivan/Getty Images)
To odpowiedź na poniedziałkową decyzję Pekinu o podniesieniu stawek celnych na amerykańskie towary (fot. Justin Sullivan/Getty Images)

Urząd przedstawiciela USA ds. handlu (USTR) sporządził listę chińskich towarów o wartości 300 miliardów dolarów, na które w przypadku dalszego zaostrzania wojny celnej nałożone będą mogły być wyższe stawki – podała we wtorek agencja AP.

USA nałożyły 25-procentowe cła na towary o wartości 16 mld dolarów

Stany Zjednoczone nałożyły 25-procentowe cła na chińskie towary warte 16 mld dolarów, by ukarać ChRL za nielegalne praktyki handlowe, w tym...

zobacz więcej

To odpowiedź na poniedziałkową decyzję Pekinu o podniesieniu stawek celnych na amerykańskie towary o wartości 60 mld dolarów, która z kolei była odwetem na zwiększenie przez USA ceł na chińskie towary, co ogłosił w zeszłym tygodniu prezydent Donald Trump.

Jak poinformował USTR, najnowsza lista obejmuje m.in. laptopy, sprzęt przemysłowy i szereg towarów rolnych, ale – co podkreślono – nie ma na niej produktów farmaceutycznych ani metali ziem rzadkich.

Sporządzenie tej listy Trump polecił przedstawicielowi USA ds. handlu Robertowi Lighthizerowi, gdy w zeszłym tygodniu ogłaszał podniesienie stawek celnych z 10 do 25 proc. na produkty chińskie o wartości 200 mld dolarów.

Ewentualne wprowadzenie karnych ceł na produkty o wartości 300 mld dolarów – wraz z tymi, które już wprowadzono – oznaczałoby, że praktycznie cały chiński eksport do USA objęty byłby wyższymi stawkami.

W 2018 r. wartość chińskiego eksportu towarów do USA osiągnęła 538 mld dolarów, podczas gdy amerykańskiego eksportu do Chin – 120 mld.

Poprzez podnoszenie stawek celnych Waszyngton chce skłonić Pekin do zmiany polityki handlowej, w tym do rezygnacji z wymuszania transferów technologii i dotowania rodzimego sektora technologicznego, a także do zapewnienia większej ochrony praw własności intelektualnej.

źródło:

Zobacz więcej