PZU z rekordowym wynikiem po pierwszym kwartale

PZU wypracowało zysk o 9 proc. większy niż zakładały to oczekiwania rynku (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

– Wypracowaliśmy rekordowy przypis składki w tym kwartale, równocześnie znacząco zwiększając wynik netto – komentuje wyniki grupy PZU SA prezes Paweł Surówka i dodaje, że „należy szczególnie podkreślić bardzo duże wzrosty w obszarze inwestycji”.

Europejski Kongres Gospodarczy. „PEP 2040. Długoterminowa strategia dla polskiej energetyki”

W Katowicach rozpoczął się w poniedziałek XI Europejski Kongres Gospodarczy (EKG). Pierwszego dnia w ramach sesji „PEP 2040. Długoterminowa...

zobacz więcej

– Wyniki I kwartału to dowód realizacji przyjętej i ogłoszonej przez nas strategii na lata 2017-2020 – mówi cytowany w komunikacie spółki prezes PZU. Jak dodaje, w obszarze inwestycji wynik jest wyższy o ponad 50 proc., z kolei w obszarze ubezpieczeń zdrowotnych liczba klientów wzrosła o 46 proc.

Spółka poinformowała we wtorek, że zysk netto przypisany właścicielom jednostki dominującej grupy PZU w pierwszym kwartale 2019 r. wzrósł do 747 mln zł z 627 mln zł rok wcześniej – podała spółka w raporcie. Zysk okazał się 9 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 684,4 mln zł.

Składka przypisana brutto grupy w pierwszym kwartale 2019 r. wzrosła do 5 901 mln zł z 5 831 mln zł rok wcześniej. Składka okazała się zgodna z oczekiwaniami analityków, którzy liczyli, że wyniesie ona 5 949,6 mln zł (w przedziale oczekiwań 5 889,2 – 6 039 mln zł).

Dochody z działalności inwestycyjnej (bez uwzględnienia kosztów odsetkowych) w pierwszym kwartale 2019 r. wyniosły 2 496 mln zł, czyli były 7 proc. wyższe niż zakładał konsensus na poziomie 2 335,4 mln zł (w przedziale oczekiwań 2 190 – 2 493 mln zł).

Jak informuje Surówka, oprócz działań skupionych na rentownym wzroście i budowie wartości grupy dla akcjonariuszy, w pierwszym kwartale tego roku konsekwentnie realizowane były projekty z obszarów innowacji i nowych technologii. – Pozwoliło nam to na wdrożenie do sprzedaży naszego produktu z urządzeniem PZU GO, co ogłosiliśmy na początku bieżącego kwartału. Równie dużo wysiłków poświęciliśmy na budowę oferty na rynku PPK – dodaje szef PZU.

źródło:

Zobacz więcej