Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

NASA ogłosiła nazwę nowego programu załogowych lotów na Księżyc

Astronauta James Irwin, pilot modułu księżycowego, podczas lądowania Apollo 15 na powierzchni Księżyca, 1 sierpnia 1971 r. (fot. REUTERS/NASA/David Scott/Handout)

Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła nazwę nowego programu załogowych lotów na Księżyc. Seria wypraw, które mają rozpocząć się w roku 2024, została nazwana Artemida – na cześć greckiej bogini, patronki Srebrnego Globu. Artemida była bliźniaczą siostrą Apolla, którego imię nosił pierwszy program, realizowany w latach 1969-1972.

Statek z polskimi satelitami zacumował do ISS

Statek Cygnus NG-11 zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jego pokładzie znajdują się polski satelita komercyjny Światowid i...

zobacz więcej

Jim Bridenstein, administrator NASA, zapowiedział, że jednym z pierwszych uczestników wypraw na Księżyc będzie kobieta.

Podczas specjalnej konferencji prasowej przedstawiciel NASA zastrzegł, że planowany termin pierwszego lotu – rok 2024 – wciąż jest uzależniony od uzyskania dodatkowego źródła finansowania.

Na jego realizację agencji wciąż brakuje miliarda sześciuset milionów dolarów.

Roczny budżet NASA wynosi 21,5 mld dolarów, z czego w tym roku agencja wydała już 4,5 mld dolarów na budowę sondy kosmicznej Orion, dużej rakiety nośnej i małej stacji orbitalnej Księżyca, które są elementami programu Artemida.

Dodatkowym utrudnieniem są opóźnienia w budowie rakiety startowej, realizowanej przez koncern Boeinga.

Pytania dziennikarzy o całkowity koszt misji księżycowej Jim Bridenstein skwitował krótkim: „Sam chciałbym to wiedzieć”.

Podczas pierwszego programu księżycowego NASA w ciągu 4 lat wysłała na Księżyc 12 astronautów.

źródło:
Zobacz więcej