2 mld dolarów odszkodowania. Gigant farmaceutyczny zapłaci chorym na raka

Firma Bayer przegrała kolejny proces (fot. FB/Bayer)

Ponad 2 mld dolarów odszkodowania musi zapłacić koncern chemiczno-farmaceutyczny Bayer. Niemiecki gigant przegrał proces z małżeństwem, które z powodu środka chwastobójczego zachorowało na raka.

Bayer kupił amerykańskie Monsanto, żeby płacić kary? Tym razem wyłoży 80 mln dolarów

Sąd w San Francisco skazał niemiecki koncern Bayer na wypłacenie 80,3 miliona dolarów odszkodowania. Otrzyma je mężczyzna, który m.in. na skutek...

zobacz więcej

Sąd w Kalifornii uznał, że spółka była odpowiedzialna za zachorowanie Alviego i Alberty Pilliodom na ten sam typ raka – chłoniaka nieziarniczego. Rzeczniczka powodów poinformowała, że Bayer ma im wypłacić środki.

Firma Bayer jest właścicielem przedsiębiorstwa Monsanto – producenta środka chwastobójczego Roundup na bazie glifosatu. Spółka twierdzi, że jej produkt nie jest związany z zachorowaniami na raka.

W ubiegłym roku sąd w Kalifornii zasądził na rzecz chorego na raka Edwina Hardemana, który również stosował Roundup 289 mln dolarów. Ostatecznie odszkodowanie zmniejszono do 78 mln dolarów. Przedsiębiorstwo odwołało się od wyroku.

W 2017 r. Europejska Agencja Chemikaliów podtrzymała, że glifosat silnie uszkadza oczy i jest niebezpieczny dla organizmów wodnych, ale obecne badania nie pozwalają sklasyfikować go jako kancerogenu, mutagenu czy związku chemicznego zagrażającego reprodukcji, dlatego jest dostępny w sprzedaży w Europie.

źródło:
Zobacz więcej