RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dwór i ogród Pendereckich w Lusławicach trafią pod opiekę państwa

XVIII-wieczny dwór i ogród Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (Małopolskie) trafią w przyszłości pod opiekę państwa polskiego. List intencyjny w tej sprawie podpisano w Europejskim Centrum Muzyki imienia kompozytora.

85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. Otrzymał Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą RFN

Ambasador Niemiec Rolf Nikel w imieniu Republiki Federalnej Niemiec uhonorował w piątek Krzysztofa Pendereckiego Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą...

zobacz więcej

Sygnatariuszami dokumentu są: minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Adam Balas.

Wolę przekazania dworu i arboretum (ogród z drzewami i krzewami) Skarbowi Państwa wyrazili Elżbieta i Krzysztof Pendereccy. Podpisany list rozpoczyna proces zmierzający do tego, aby państwo polskie pozyskało dwór, park i arboretum Pendereckich w Lusławicach - teren, o którym mowa zajmuje ponad 30 ha.

Dwór pochodzi z XVIII w., przynależny do niego lamus z XVI w. W ogrodzie i parku rośnie 1,8 tys. gatunków drzew i krzewów, którymi opiekują się Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.

Posiadłość w Lusławicach Pendereccy kupili od prywatnych właścicieli w 1974 r. Obok dworu i ogrodu od 2013 r. działa Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego - na liczącym ok. 5 ha terenie przekazanym przez Pendereckich Skarbowi Państwa.

Europejskie Centrum Muzyki to instytucja kultury prowadzona przez resort kultury, samorząd województwa małopolskiego i Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki.

Elżbieta i Krzysztof Pendereccy wyrazili wolę kontynuowania działalności instytucji w nowej formule, poszerzonej o dwór i arboretum.

– Chcemy kontynuować, rozwijać instytucję, w której się znajdujemy, która jest hołdem dla wielkiego twórcy, jakim jest Krzysztof Penderecki – mówił minister, wskazując także na edukacyjną rolę Centrum w Lusławicach.

Zaznaczył, że instytucja będzie się rozwijać i będzie pełnić też nowe funkcje, nie tylko muzyczne, ale i związane z przyrodą. W ogrodzie Pendereckiego rośnie 1,8 tys. gatunków drzew i krzewów.

Uroczystość podpisania listu intencyjnego ws. przekazania dworu w Lusławicach wraz z arboretum (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

źródło:
Zobacz więcej