Transsportsmenka pozbawiona tytułów. Federacja: Gdy je zdobywała, wciąż była mężczyzną

Mary Gregory zdążyła po zwycięstwie podziękować Federacji Trójboju Siłowego RAW zanim ta odebrała jej tytuł (fot. Instagram/Mary Gregory)

Federacja Trójboju Siłowego RAW odebrała rekordzistce tytuł, ponieważ sportsmenka zdaniem organizacji „wciąż był mężczyzną” podczas bicia rekordów. Jak wyjaśnił szef federacji Paul Bossi, „podstawą podziału płci w konkurencjach sportowych jest fizjologia, nie samoidentyfikacja”. Chodzi o Mary Gregory, która ustanowiła najlepszy kobiecy rezultat w trójboju siłowym.

Chłopak ustanowił rekord w biegu dziewcząt. Oświadczył, że jest transdziewczyną

6,95 sekund wynosi rekord stanu Connecticut w biegu halowym na 55 metrów dziewcząt. Należy do 17-letniego Terry’ego Millera, który oświadczył, że...

zobacz więcej

– Ujawniono, że ta atletka w rzeczywistości była mężczyzną przechodzącym proces stawania się kobietą trans. Zarówno nasze reguły, jak i sama zasada podziału płci w konkurencjach sportowych bazuje na fizjologii, nie na samoidentyfikacji – wyjaśnił Bossi.

Satysfakcję z tej decyzji wyraziła była brytyjska olimpijka Sharron Davies. „Kobieta trans, a więc męskie ciało, z męską fizjologią, ustanawia rekord kobiet w trójboju. Kobieta z kobiecą biologią nie jest w stanie z tym konkurować. To bezsensowny, niesprawiedliwy ring” – oświadczyła pływaczka.

Federacja Trójboju Siłowego RAW podjęła decyzję w sprawie Gregory, mimo że niedoszła rekordzistka przez 11 miesięcy zażywała blokery hormonów, by wyregulować poziom testosteronu i spełnić w ten sposób wymagania MKOl, według którego to wystarczy do wyrównania szans.

Federacja jest innego zdania. Rada zarządzająca stosunkiem głosów 46:5 przegłosowała zakaz konkurowania kobiet trans (biologicznych mężczyzn) z kobietami.

„Mężczyźni z natury mają bardziej rozbudowaną strukturę kości, większą ich gęstość, silniejszą tkankę łączną i większą gęstość mięśni niż kobiety. Redukcja testosteronu nie eliminuje tych cech. Choć mężczyźni zmieniający się w kobiety mogą być w efekcie tego procesu słabsi niż wcześniej, biologiczna przewaga, którą mają od urodzenia nad kobietami, nie znika” – wyjaśniła rada.

Zanim podjęto decyzję o odebraniu Mary Gregory tytułu rekordzistki, zdążyła ona podziękować Federacji Trójboju Siłowego RAW za udział w zawodach.

źródło:
Zobacz więcej