RAPORT

Wojna na Ukrainie

Brudziński: Zero tolerancji dla kreatur, które krzywdzą dzieci

– Zero tolerancji dla pedofilów, niezależnie od tego, czy ktoś nosi koloratkę, jest reżyserem, politykiem czy dziennikarzem – oświadczył Joachim Brudziński. Minister spraw wewnętrznych skomentował głośny film dokumentalny Tomasza Sekielskiego o przypadkach pedofilii wśród polskich duchownych.

Jaki: Walka PO z pedofilią to hipokryzja

– Platforma Obywatelska za każdym razem, kiedy w Sejmie stawał spór dotyczący tego, czy w sposób stanowczy walczyć z pedofilią, zaostrzać kary, to...

zobacz więcej

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych.

– Nie tylko w kontekście tego niezwykle poruszającego i mocnego filmu, ale w kontekście w ogóle zjawiska – czasami relatywizowanego, w zależności od tego, kogo ono dotyczy – jakim jest pedofilia, chcę to powtórzyć: zero tolerancji dla tych wszystkich kreatur, które w ten sposób krzywdzą dzieci – podkreślił Brudziński.

– Słowo „kreatura” powinno trafić, niezależnie od tego, czy ktoś nosi koloratkę, czy jest eksponowanym celebrytą, reżyserem, politykiem, dziennikarzem – kimkolwiek. Tutaj powinna obowiązywać zasada „zero tolerancji”, również w ocenie tych postaw, tych postaci przez państwa, przez środowisko mediów – oświadczył minister.

– Bo ja niestety mam w oczach taki obraz, przynajmniej w stosunku do jednej z takich osób: była próba relatywizowania i rozmydlania tego problemu, również przez niektórych polityków – dodał Brudziński.

„Premiera filmu Sekielskiego zbiega się z terminem wyborów”

Premiera filmu Tomasza Sekielskiego zbiega się z terminem wyborów do europarlamentu; myślę, że to nieprzypadkowe; wpisuje się to w pewnego rodzaju...

zobacz więcej

– Mówienie, że jego zasługi dla kultury polskiej są tak duże, że trzeba pamiętać, żeby nie zrobić mu krzywdy, bo prokuratura amerykańska jest bardzo bezwzględna etc. Czy ktoś nosi koloratkę, czy jest kapłanem katolickim, prawosławnym, czy jest rabinem, czy imamem, czy jest celebrytą, czy reżyserem – jeżeli dopuszcza się wyjątkowo ohydnego przestępstwa, jakim jest przestępstwo pedofilii, powinien być bezwzględnie ścigany i bezwzględnie ukarany – podkreślił minister.

Jak dodał, „z olbrzymim zdumieniem przyjmuje wczorajszy atak byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji”. – Sugerował on, że polska policja w tym wypadku jest pod jakimś butem politycznym i nie wywiązuje się z zadań, z których powinna się wywiązywać – przypomniał Brudziński.

– Zadaniem polskiej policji jest ścigać przestępców i jeżeli politycy PO na potrzeby kampanii wyborczej chcą przeprowadzać tego typu tyrady, to niech przeprowadzają pod moim adresem, adresem polityków, a wara im od policji, wara im od innych służb. Mówienie, że pedofile są pod parasolem policji, że policja nie podejmuje działań, jest czymś wyjątkowo nieprzyzwoitym, szczególnie w ustach byłego ministra spraw wewnętrznych – dodał.

Lider PO Grzegorz Schetyna ocenił, że policja „nie może łapać bandytów, tylko jest pod politycznym butem”.

– Rozpięli parasol ochronny nad chuliganami, nacjonalistami i - co najbardziej haniebne - nad pedofilami. I to jest wstyd. Nie wiem, jak Joachim Brudziński może patrzeć w lustro. Ja znam policjantów, sam byłem ministrem spraw wewnętrznych, wiem, ilu tam jest odważnych ludzi. I czy myślicie, że oni nie zabraliby się ostro za pedofilów? Przecież sami mają dzieci. Trzeba im tylko pozwolić, trzeba im dać robić swoją robotę. Uwolnić ich od tych próżnych mandarynów, od sieci partyjnych zobowiązań i interesów – powiedział polityk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej