RAPORT

Tusk kontra Tusk

Mosbacher: Ustawa 447 nie nakłada na nikogo żadnych obciążeń finansowych ani prawnych

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Ustawa 447 nie nakłada na nikogo żadnych finansowych ani prawnych obciążeń; jest to jednorazowy raport dla Kongresu USA, którego celem jest analiza postępu prac krajów w zakresie restytucji – napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Szef KPRM: Ustawa 447 nie ma mocy prawnej w Polsce

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oświadczył, że tak zwana ustawa 447 nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski.

zobacz więcej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany w poniedziałek w Radiu Szczecin, czy widzi zagrożenie ze strony amerykańskiej ustawy 447, dotyczącej zwrotu mienia żydowskiego, pozbawionego spadkobierców, odpowiedział: „Nie widzę takiego zagrożenia”. Podkreślił, że „żądania wobec Polski” nie mają „cienia jakiejkolwiek podstawy”. – Bo to nie myśmy pozbawili majątku Żydów – dodał.

Do zapisów amerykańskiej ustawy 447 odniósł się też w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił „są ludzie, narodowości na świecie, różne państwa, które domagają się od Polski odszkodowań za czasy, kiedy Polacy byli mordowani przez Niemców. Czy potomkowie tych pomordowanych mają dziś komuś coś oddawać. To byłby świat postawiony na głowie. Nie ma zgody rządu PiS na taką niesprawiedliwość”.

Swoje stanowisko ws. ustawy 447 zajęła także ambasador USA w Polsce. Georgette Mosbacher zaznaczyła na Twitterze, że ustawa ta „nie nakłada na nikogo żadnych finansowych ani prawnych obciążeń”.

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom, ale jej zapisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

Po podpisaniu ustawy przez Trumpa sekretarz stanu USA będzie zobowiązany do przedstawienia w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Deklaracja ta, przyjęta w 2009 r. przez 46 państw świata na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom i dlatego ma głównie symboliczny charakter. Mimo symbolicznego charakteru ustawa budzi zastrzeżenia prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i grupy działaczy polonijnych, którzy apelowali, aby członkowie Polonii poprzez naciski na reprezentujących ich kongresmenów starali się doprowadzić do odrzucenia ustawy. Akcja ta nie przyniosła spodziewanych rezultatów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej