Wicepremier Węgier: Jan Paweł II był kluczową postacią w procesie obalenia komunizmu

Św. Jan Paweł II był na Węgrzech w 1991 i 1996 r. (fot. THIERRY ORBAN/Sygma via Getty Images)

Wykonany z brązu pomnik św. Jana Pawła II został w sobotę odsłonięty w Piliscsabie, niedaleko Budapesztu w obecności wicepremiera Węgier Zsolta Semjena. Podkreślił on zasługi polskiego papieża w obaleniu komunizmu.

Orban: Wycofujemy poparcie dla kandydatury Webera na przewodniczącego KE

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz wycofała swoje poparcie dla Manfreda Webera jako kandydata Europejskiej Partii Ludowej na przewodniczącego...

zobacz więcej

Semjen oświadczył, że gdyby nie było św. Jana Pawła II, nie można by dziś odsłonić jego pomnika, gdyż Węgrzy nadal byliby poddanymi Węgierskiej Republiki Ludowej. Jak dodał, wyzwolenie z koszmaru komunizmu zawdzięczamy trzem osobom: św. Janowi Pawłowi II, byłemu prezydentowi USA Ronaldowi Reaganowi oraz b. prezydentowi ZSRR Michaiłowi Gorbaczowowi, którzy doszli do wniosku, że nie mogą wciągnąć ludzkości w wojnę atomową.

Zaznaczył, że Węgrom szczególnie dodał otuchy i siły fakt, że polski papież podczas swoich 104 pielgrzymek dwukrotnie odwiedził Węgry i przejechał kraj ze wschodu na zachód. Św. Jan Paweł II był na Węgrzech w 1991 i 1996 r.

Semjen podkreślił też, że Węgrzy z wielką radością słuchali słów papieża po węgiersku podczas błogosławieństwa „Urbi et Orbi” i cieszyli się za jego pontyfikatu z beatyfikacji kilku Węgrów, w tym bp. Vilmosa Apora czy lekarza Laszlo Bathhyanya-Strattmanna.

Według Semjena św. Jan Paweł II jako prawdziwy następca św. Piotra po wielu latach marksizmu przekonał świat, iż warunkiem przetrwania ludzkości jest to by nie zbaczała z chrystusowego szlaku ani w lewo, ani w prawo.

Pomnik przedstawia osadzone na cokole popiersie św. Jana Pawła II wykonane z brązu.

źródło:

Zobacz więcej