RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prymas po filmie Sekielskiego: Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła

Abp Wojciech Polak oświadczył, że jest „głęboko poruszony” (fot. PAP/Waldemar Deska)
Abp Wojciech Polak oświadczył, że jest „głęboko poruszony” (fot. PAP/Waldemar Deska)

„Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła” – napisał w oświadczeniu prymas Polski abp Wojciech Polak, odnosząc się do filmu „Tylko nie mów nikomu”. Obraz opowiada o problemie pedofilii wśród księży.

Obowiązek zgłaszania pedofilii, rozliczenia biskupów. Papież ogłosił nowe prawo

Papież Franciszek ustanowił normy w sprawie zgłaszania pedofilii i odpowiedzialności biskupów. W opublikowanym liście apostolskim motu proprio „Wy...

zobacz więcej

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTub premierę miał dokument pt. „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

Odnosząc się do filmu prymas zaznaczył, że jest głęboko poruszony tym, co zobaczył w filmie. „Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła” – napisał. „Musimy chronić dzieci i młodzież. Dla Kościoła nie ma innej drogi” – zaznaczył prymas Polski.

Do filmu odniósł się także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. „Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi” – napisał w oświadczeniu.

„W przeważającej części ton tego filmu zgadza się z moimi doświadczeniami, jakie wyniosłem z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi. Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka” – podkreślił.



W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których – jak opisują – dochodziło do molestowania.


źródło:
Zobacz więcej