RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister zdrowia: Przekroczymy symboliczną barierę 100 mld zł na leczenie polskich pacjentów

W przyszłym tygodniu składamy do parlamentu propozycję zmian planu finansowego NFZ. Nasza propozycja to 100 mld zł już w tym roku – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia: Pierwszy raz liczba pielęgniarek w systemie rośnie

Pierwszy raz liczba pielęgniarek w systemie rośnie, i to rośnie w takim stopniu, że możemy mówić o powolnym uzupełnianiu ogromnej luki, ogromnej...

zobacz więcej

Podczas briefingu prasowego w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie minister Szumowski mówił, w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawia się „bardzo wiele hojnych obietnic”. – Nasza propozycja to 100 mld zł już w tym roku. Chciałbym państwu przekazać bardzo dobrą wiadomość. W przyszłym tygodniu składamy do parlamentu propozycję zmian planu finansowego NFZ – poinformował.

– Przekroczymy w 2019 r. taką symboliczną barierę 100 mld zł, które w roku 2019 chcemy przeznaczyć na leczenie polskich pacjentów – podkreślił Szumowski. Dodał, że „to nie jest hipotetyczne 100 mld, to jest konkretne 100 mld tu i teraz”. – Te pieniądze inwestujemy bardzo rozsądnie w kadry – zadeklarował.

Minister zdrowia ocenił, że kiedyś co trzecia pielęgniarka nie chciała pracować w zawodzie. – W 2018 r. ten zawód wreszcie stał się atrakcyjny znowu dla młodych adeptek i wszystkie absolwentki odebrały prawo wykonywania zawodu – ocenił.

Poinformował, że rząd inwestuje także w lekarzy, czego przykładem jest to, że na studiach medycznych jest obecnie ok. 2 tys. więcej miejsc. – To jest działanie, które pozwoli skrócić kolejki. Bez specjalistów skracanie kolejek nie jest chyba bardzo proste – zauważył.

Minister powiedział, że resort inwestuje także w sprzęt. – W szpitalne oddziały ratunkowe zainwestowaliśmy prawie 1,2 mld zł pieniędzy unijnych i pieniędzy z różnych innych źródeł w sprzęt – mówił minister. Jednocześnie przyznał, że same pieniądze unijne nie skrócą kolejek na SOR-ach i nie poprawią opieki nad pacjentem.

– Do tego potrzebne są znowu kadry medyczne. Dlatego też od 1 października zmieniamy zasady, ujednolicamy zasady działania wszystkich SOR-ów. Jestem przekonany, że te działania poprawią opiekę nad pacjentem – zapewnił.

Min. Szumowski o nakładach na służbę zdrowia: Najważniejsze tempo ich wzrostu

Wzrasta tempo nakładów na ochronę zdrowia, zdrowie jest priorytetem rządu i mam nadzieję, że nim pozostanie – powiedział Łukasz Szumowski. Minister...

zobacz więcej

Dodał, że zapowiadane 100 mld zł zostanie przeznaczone także na sprawiedliwy i równomierny dostęp do terapii.

– W zeszłym tygodniu ogłosiliśmy rozszerzenie programu leczenia udaru metodą mechaniczną, gdzie pacjent ma większą szansę na uniknięcie bardzo poważnych powikłań, zgonu czy niepełnosprawności – przypomniał minister zdrowia. Podkreślił, że rozszerzana jest też dostępność leczenia onkologicznego. – Tutaj słyszeliśmy też o obietnicach powstania 16 centrów leczenia onkologicznego. Ja też chciałem przekazać dobrą wiadomość: te centra od kilka lat są i działają – stwierdził.

Zdaniem Szumowskiego rząd „inwestuje” również w skracanie kolejek. – Oczywiście nie skrócimy wszystkich kolejek naraz. Jeżeli popatrzymy na to, że odziedziczyliśmy blisko półmilionową kolejkę w leczeniu zaćmy i skróciliśmy ją o 170 tys. osób – to jest populacja Olsztyna. To pokazuje, że tam, gdzie skupiamy swoje działanie, tam skracamy kolejki. Również tomografia, rezonans - to są niezwykle potrzebne badania diagnostyczne (...). Tam też skróciliśmy kolejki – ocenił.

Jednocześnie – zadeklarował minister – dzięki nielimitowanym płatnościom za te zabiegi kolejki się skrócą jeszcze bardziej.

– Nowoczesną służbę zdrowia zaczęliśmy tak naprawdę budować razem z informatyzacją ochrony zdrowia. Milion osób już skorzystało z e-recepty, mamy e-zwolnienia, mamy internetowe konta pacjenta. To jest droga z lat 90., ale z XXI wieku – mówił Szumowski.

Podkreślił, że zgadza się z Grzegorzem Schetyną, że „zdrowie jest ponad podziałami politycznymi”. – Nie powinno być wykorzystywane w bezpośredniej kampanii, ostrej kampanii wyborczej. W związku z tym liczę na poparcie wszystkich klubów parlamentarnych dla złożonej nowelizacji planu finansowego NFZ – zaznaczył.

źródło:

Zobacz więcej