RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Bohaterowie akcji ratunkowej na Nanga Parbat z trofeum Fair Play w konkursie PKOl

Trofeum Fair Play przyznano za akcję ratunkową na Nanga Parbat (fot. Narodowa Zimowa Wyprawa na K2)
Trofeum Fair Play przyznano za akcję ratunkową na Nanga Parbat (fot. Narodowa Zimowa Wyprawa na K2)

Najnowsze

Popularne

Himalaiści polskiej zimowej wyprawy na K2 zostali laureatami 52. Konkursu Fair Play PKOl. W Warszawie odebrali trofeum za czyn „czystej gry”, którym była brawurowa akcja ratownicza i sprowadzenie Francuzki Elisabeth Revol schodzącej ze szczytu Nanga Parbat do bazy. Wśród wyróżnionych znaleźli się także m.in. piłkarz Jakub Błaszczykowski, minister sportu i turystyki Witold Bańka czy dziennikarz Włodzimierz Szaranowicz.

Polska zimowa wyprawa na K2 przełożona

Zimą 2019 r. nie będzie polskiej wyprawy na K2. Ekspedycja jest planowana na kolejną zimę – w 2020 r. Do tego czasu działania Programu Polski...

zobacz więcej

Trofeum Fair Play honoruje szczególny czyn „czystej gry”, którego dokonał zawodnik lub zawodniczka, zespół sportowy, trener czy działacz. Efektem czynu ma być pomoc innym, „wyraz humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka”.

W 52. edycji konkursu wyróżnienie otrzymał zespół Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 w składzie: Krzysztof Wielicki (kierownik), Janusz Gołąb (kierownik sportowy), Maciej Bedrejczuk, Adam Bielecki, Jarosław Botor, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Snopczyński, Piotr Tomala, Dariusz Załuski, Denis Urubko.

Przypomnijmy: 25 stycznia 2018 roku Tomasz Mackiewicz wraz z Francuzką Elisabeth Revol zdobyli położony w zachodniej części Himalajów szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m., dziewiąty na świecie pod względem wysokości).

U polskiego himalaisty pojawiły się objawy choroby wysokościowej, która uniemożliwiła mu samodzielne zejście z góry. Jego partnerka pozostawiła go w lodowej szczelinie i usiłowała wezwać pomoc. Z tą niezwłocznie pośpieszyli uczestnicy polskiej wyprawy, przerywając własną próbę pierwszego zimowego wejścia na K2.

Spod tego szczytu śmigłowcem dotarli do Nanga Parbat. Adam Bielecki i Denis Urubko podjęli próbę uratowania obojga. Jarosław Botor i Piotr Tomala ubezpieczali akcję kolegów. Francuzkę udało się sprowadzić z wysokości ok. 6000 m do bazy, jednak ekstremalnie pogarszające się warunki pogodowe oraz ogromne zmęczenie ratowników nie dały im szans na dotarcie do Mackiewicza, który pozostał na wysokości ok. 7200 m.

Błaszczykowski wraca do Wisły Kraków. Szlachetny gest reprezentanta Polski

Jakub Błaszczykowski został już piłkarzem Wisły Kraków i po ponad 11 latach znowu wystąpi na boiskach ekstraklasy. Informację o podpisaniu...

zobacz więcej

Akcję ratowniczą przeprowadzoną przez Polaków na całym świecie oceniono jako brawurową i perfekcyjną. Ich wyczyn docenił m.in. Amerykański Klub Alpinistyczny, przyznając Bieleckiemu, Urubko, Botorowi i Tomali – jako pierwszym Polakom – nagrodę imienia Davida A. Sowlesa. Honoruje się nią himalaistów, którzy wykazali się bezinteresownością, poświęcili własne cele i ambicje, by – mimo ryzyka, z jakim to się wiązało – pomóc innym.

Bohaterzy akcji na Nanga Parbat zostali teraz uhonorowani także wyróżnieniem Fair Play Dziennikarzy Sportowych, którego kapituła składa się z przedstawicieli czołowych polskich mediów.

Dyplomy

Dyplom okolicznościowy w kategorii czyn „czystej gry” otrzymał żeglarz Marcin Kamiński. Przyznano również wyróżnienia indywidualne za „całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”. Laureatami zostali legendarni dla swoich dyscyplin zawodnicy: Henryk Rozmiarek (piłka ręczna), Andrzej Zabawa (hokej) i Wojciech Michał Zabłocki (szermierka).

Za promocję wartości fair play wyróżnieniami im. prof. Zofii Żukowskiej uhonorowano Jarosława Andziaka – wieloletniego pracownika Polskiego Związku Kajakowego, popularyzatora kajak-polo; Witolda Bańkę – byłego lekkoatletę, specjalizującego się w biegu na 400 m, obecnie ministra sportu i turystyki, inicjatora ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i utworzenia Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), członka Komitetu Wykonawczego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) oraz Jakuba Błaszczykowskiego – piłkarza o najdłuższym stażu w kadrze narodowej (106 spotkań), który zawsze był wzorem sportowego zachowania na boisku i poza nim, od lat angażującego się w rozmaite akcje charytatywne.

Statuetka Honorowa

Honorową Statuetkę Fair Play otrzymał Włodzimierz Szaranowicz, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia, a następnie Telewizji Polskiej, wybitny sprawozdawca i komentator sportowy, który „podczas swojej pracy antenowej zawsze dostrzegał w sporcie znacznie więcej niż tylko suchy wynik” – jak napisano w uzasadnieniu.

Wyróżnienie

Wyróżnienie Fair Play przyznano Tomaszowi Gollobowi, mistrzowi świata na żużlu i wielokrotnemu medaliście, w dowód szacunku i podziwu dla jego ogromnej determinacji w walce o powrót do działania w sporcie po wypadku, w wyniku którego doznał poważnego urazu kręgosłupa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej