Statyny mogą przedłużać życie chorym na raka jelita grubego

Rak jelita grubego to nowotwór, który zajmuje trzecie miejsce pod względem częstości występowania (fot. BSIP/UIG/Getty Images)

Przyjmowanie statyn przed lub po zdiagnozowaniu raka jelita grubego ma związek z niższym ryzykiem przedwczesnego zgonu zarówno z powodu raka, jak i z innych przyczyn – informuje pismo „Cancer Medicine”.

Plasterek bekonu zwiększa ryzyko raka jelita grubego

Spożywanie nawet niewielkich ilości czerwonego i przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego – sugerują badania...

zobacz więcej

Rak jelita grubego (CRC) to nowotwór, który zajmuje trzecie miejsce pod względem częstości występowania i drugie pod względem liczby zgonów. W 2018 r. odnotowano ponad 1,8 mln nowych przypadków i 881 tys. zgonów.

Chiński zespół ze Zhejiang University Medical School dokonał metaanalizy 14 badań, obejmujących 130994 osoby z rakiem jelita grubego. Przyjmowanie statyn przed rozpoznaniem nowotworu wiązało się z niższym o 15 proc. ryzykiem zgonu z różnych przyczyn, a w przypadku zgonu związanego z samym rakiem ryzyko było niższe o 18 proc. Dla osób, które zaczęły przyjmować satyny po postawieniu rozpoznania, ryzyko było niższe odpowiednio o 14 i 21 proc.

Biorąc pod uwagę niski koszt i szerokie stosowanie statyn na całym świecie, autorzy badań mają nadzieję, że uzyskane wyniki przyczynią się do lepszego leczenia wspomagającego raka jelita grubego.

źródło:

Zobacz więcej