Udany test laserów przeciwrakietowych

Być może laser będzie instalowany także w samolotach pasażerskich (graf. Lockheed Martin)

Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych USA zakończyło udane testy naziemnego demonstratora stanowiska lasera przeznaczonego do zwalczania rakiet wystrzeliwanych ze statków powietrznych i naziemnych systemów przeciwlotniczych – informuje portal Defence24.pl. To kolejny etap rozwoju laserowego systemu Self-protect High Energy Laser Demonstrator (SHiELD), który wkrótce ma być pierwszym na świecie narzędziem zapewniającym aktywną obronę samolotów.

Gwiezdne wojny coraz bliżej. USA testują działo elektromagnetyczne

Spłonka uderzana przez iglicę to przeżytek. Amerykańska Marynarka Wojenna testuje szynowe działo elektromagnetyczne. Nadaje ono pociskowi energię...

zobacz więcej

Próby przeprowadzono w ośrodku testowym bojowych systemów wysokoenergetycznych na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk. Jak poinformowano, demonstrator DLWS (Demonstrator Laser Weapon System) był w stanie zlokalizować i zestrzelić kilka pocisków wystrzelonych w krótkich odstępach czasu.

Eksperci oceniają, że to przyszłość systemów obrony dla samolotów bojowych i przypuszczalnie także cywilnych. Inżynierowie muszą jednak najpierw rozwiązać kilka problemów. Przede wszystkim urządzenie trzeba pomniejszyć i sprawić, by było odporne na różne warunki atmosferyczne, oraz opracować wydajne źródło zasilania w samolocie.

Zgodnie z prognozami prowadzących badania koncernów Lockheed Martin i Boeing pierwsze próby już w locie odbędą się w 2021 roku. Najpierw demonstrator zostanie zainstalowany w ciężkich myśliwcach F-15 Eagle oraz wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon, zaś potem w samolotach nowej generacji F-22 i F-35. Te ostatnie miałyby korzystać z laserów o mocy 100-150 kW.

Urządzenie SHiELD ma służyć do zapewnienia aktywnej samoobrony samolotów przed pociskami typu ziemia-powietrze i powietrze-powietrze. Ponadto system ten pozwalałby na strącanie różnej klasy dronów, a nawet niewielkich samolotów i śmigłowców.

źródło:
Zobacz więcej