RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Decyzja o profesurze Zybertowicza jeszcze nie zapadła”

Andrzje Zybertowicz jest doradcą prezydenta RP  (fot. arch. PAP/Tytus Żmijewski)
Andrzje Zybertowicz jest doradcą prezydenta RP (fot. arch. PAP/Tytus Żmijewski)

Ostateczna decyzja ws. profesury dr. hab. Andrzeja Zybertowicza jeszcze nie zapadła. Musi ją jeszcze podjąć prezydium Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych – poinformował przedstawiciel Sekcji I Nauki Humanistycznych i Społecznych CK.

Zybertowicz: PO wychowała sobie elektorat „wściekłych”, dla których antypisizm jest religią

– Platforma Obywatelska wychowała sobie elektorat „wściekłych”, dla których antypisizm jest religią – ocenił doradca prezydenta prof. Andrzej...

zobacz więcej

„Gazeta Wyborcza” napisała, że dr hab. Andrzej Zybertowicz, socjolog i doradca prezydenta Andrzeja Dudy, nie otrzyma tytułu profesora. Cytowała filozofa prof. Tadeusza Gadacza, który w mediach społecznościowych podał, że „Komisja do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych odmówiła przyznania tytułu profesora panu Andrzejowi Zybertowiczowi”.

– Sprawa jeszcze jest w toku – poinformował jeden z członków sekcji, który chciał zachować anonimowość, bo sprawa jest objęta klauzulą poufności. Wyjaśnił, że decyzja zapadła na razie dopiero na poziomie Sekcji I Nauki Humanistycznych i Społecznych CK. Teraz sprawa trafi do prezydium centralnej komisji i to ono podejmie decyzję.

– Zawsze w takich przypadkach prezydium ma ostateczną decyzję na poziomie CK, a następnie pan prezydent – wyjaśnia informator. Zgodnie z zapisami ustawowymi tytuł profesora nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wniosku Centralnej Komisji. Najbliższe spotkanie prezydium CK zaplanowane jest na 27 maja – wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej CK.

Przedstawiciel Sekcji I zaznaczył, że sprawa o nadanie tytułu profesora objęta jest klauzulą o poufności do momentu, kiedy prezydium nie podejmie decyzji, czy przesłać czy nie przesłać swoją decyzję do Kancelarii Prezydenta RP.

Pytany, czy rzeczywiście w głosowaniu w ramach Sekcji I przeciw profesurze Andrzeja Zybertowicza było 26 głosów, a 11 za – jak napisała gazeta – potwierdził, że „tak mniej więcej wyglądał rozkład głosów”.

Zybertowicz: Nauczyciele są mięsem armatnim. Część z nich jest przedmiotem manipulacji politycznych

– Całe to przedsięwzięcie ma wyraźnie charakter polityczny – wskazał doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, odnosząc się do rozpoczętego...

zobacz więcej

Postępowanie w sprawie przyznania Zybertowiczowi tytułu profesora nauk społecznych wszczęła w listopadzie 2017 r. Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

CK wyznaczyła na początku stycznia 2018 r. pięciu recenzentów dorobku naukowca. Zostali nimi: prof. Aleksander Manterys z Instytutu Studiów Politycznych PAN w Warszawie, prof. Marcin Król z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Józef Bańka z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie, prof. Lech Zacher z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i prof. Szymon Wróbel z Uniwersytetu Warszawskiego. Wszyscy opowiedzieli się za nadaniem tytułu profesora Andrzejowi Zybertowiczowi.

Sam dr hab. Andrzej Zybertowicz proszony o komentarz powiedział: „Nie wiem nic formalnie o tej sprawie. Gdy dostanę to stanowisko i zapoznam się z uzasadnieniem, będę mógł się do tej sprawy odnieść”.

Naukowiec odniósł się do recenzji jego dorobku opublikowanych na stronie CK. – Standardowo recenzje w takich sprawach liczą ok. 10 stron. Tymczasem dwie z pięciu w moim wypadku miały 2-3 strony. Wszystkie recenzje kończą się formalnie wnioskami pozytywnymi, ale w dwóch z nich prof. Marcin Król i Szymon Wróbel dystansują się w żartobliwy sposób od swoich własnych pozytywnych konkluzji – skomentował socjolog.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Marcin Czyżniewski pytany o komentarz stwierdził: „Nie będziemy tej sprawy komentowali, bo nie znamy uzasadnienia decyzji centralnej komisji ws. prof. Andrzeja Zybertowicza. Obecnie jest to urlopowany pracownik naszej uczelni”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej