RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy uhonorowali Małgorzatę Gersdorf za walkę z polskim rządem

Małgorzata Gersdorf została uhonorowana tegoroczną niemiecką nagrodą im. Theodora Heussa. Wyróżnienie pierwsza prezes polskiego Sądu Najwyższego odbierze 11 maja w Stuttgarcie. „Cechuje ją wzorowa niezłomność, jednoznaczna postawa i odwaga cywilna, z którą broni nieodzownych warunków demokracji” – napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody.

„Wypłakują się nad losem pani Gersdorf, a nie pamiętają, że zabili 6 mln Polaków”

– Chodzi o to, by pisać historię na nowo i właśnie za pomocą mediów - bo tego sformułowania użyła niemiecka telewizja publiczna ZDF – mówił na...

zobacz więcej

W najbliższą sobotę w Stuttgarcie zostanie oficjalnie wręczone jedno z najbardziej prestiżowych niemieckich odznaczeń. Otrzyma go prezes Sądu Najwyższego w Polsce Małgorzata Gersdorf, za „opór przeciwko łamaniu przez polski rząd zasad państwa prawa”.

Nagroda, im. Theodora Heussa – byłego prezydenta Niemiec i polityka – która przyznawana jest od 1965 r., trafiała zazwyczaj w ręce obywateli Niemiec. Jej celem jest „wyróżnianie i umacnianie obywatelskiego zaangażowania”, „prezentowanie demokracji jako formy życia”, „walki o praworządność, trójpodział władzy, ochronę mniejszości, uczciwe prowadzenie publicznych sporów i wolność mediów”.

W 2013 r. fundacja Heussa nagrodziła kontrowersyjnego polityka Daniela Cohn-Bendita, oskarżanego o przestępstwa pedofilskie, który jawnie stwierdzał: „seksualność dziecka jest czymś wspaniałym, a uczucie rozbierania przez pięcioletnią dziewczynkę jest fantastyczne, bo jest to gra o absolutnie erotycznym charakterze”. Laureatem tej nagrody był również Günter Grass.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej