RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Min. Rafalska: Przestajemy być parobkami w Europie

– Polacy przez lata byli zmuszani do podejmowania tej pracy, bo musieli utrzymać rodziny – powiedziała w „Gościu Wiadomości” Elżbieta Rafalska. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej komentowała problemy niemieckich plantatorów, którzy narzekają na brak m.in. polskich rąk do pracy z zbiorach szparagów.

Niemcy zaniepokojeni: Przez 500 plus Polacy nie chcą zbierać u nas szparagów

Niemieckie media donoszą, że plantatorzy szparagów mają w tym sezonie duży kłopot ze względu na coraz mniejszą liczbę chętnych do zbierania tych...

zobacz więcej

Rafalska podkreśliła, że takie informacje przynoszą jej satysfakcję, że Polacy nie muszą wyjeżdżać za pracą, ciężko pracować. – Mogą tę pracę znaleźć w kraju. Ale już się nie dziwię, że o wszystkie plagi egipskie jest oskarżane nasze 500 Plus i atakowane jako czynnik, który psuje niemiecki rynek pracy – powiedziała minister.

– Przestajemy być parobkami w Europie. Nie musimy jeździć do prac sezonowych – stwierdziła Rafalska.

Podkreśliła, że w końcu możemy pracować na rodzimym rynku, nie zostawiając rodzin i dzieci. Możemy myśleć o przyszłości i życiu.

– Nie musimy bardzo ciężko pracować. Bo Niemcy nie chcą tak pracować. Niemieckiego pracownika do zbierania szparagów się po prostu nie znajdzie – podkreśliła. – Polacy przez lata byli zmuszani do podejmowania tej pracy, bo musieli utrzymać rodziny. A pracy w kraju nie było – oceniła minister Rafalska.źródło:
Zobacz więcej