RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy coraz chętniej jeżdżą hybrydami i elektrykami. Mamy europejskie podium

Polacy stawiają na samochody ekologiczne (fot. Shutterstock/Matej Kastelic)

W I kwartale tego roku zarejestrowano w Polsce 139,8 tys. nowych samochodów osobowych. Wśród nich wyraźnie wyższy jest udział aut hybrydowych i elektrycznych. W stosunku do zeszłego roku o ponad 5 proc. wzrosła liczba rejestracji hybryd, a elektryków – o 80 proc. To daje nam drugie po Szwecji miejsce wśród krajów z największą liczbą samochodów z takim napędem.

Polska stawia na samochody elektryczne

zobacz więcej

W I kwartale tego roku zarejestrowano w Polsce 139,8 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 0,1 proc. mniej niż w tym samym okresie 2018 r. Tak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG. W tym okresie wzrosła liczba rejestracji aut hybrydowych o 5,3 proc. oraz samochodów elektrycznych o prawie 80 proc.

Z danych Eurostat z kolei wynika, że w 2017 r. w państwach członkowskich Unii Europejskiej zarejestrowano 262 mln samochodów. Około 2 mln (0,8 proc.) z nich zostało sklasyfikowanych jako samochody elektryczne lub hybrydowe samochody elektryczne.

To pokazuje, że z roku na rok rośnie zainteresowanie elektrycznymi i hybrydowymi samochodami w całej UE. Liczba hybrydowych samochodów z napędem elektrycznym w 2017 r. (1,5 mln) była prawie siedmiokrotnie wyższa niż w 2013 r. (0,2 mln).

Wśród państw członkowskich UE było pięć krajów, w których ponad 1 proc. rejestracji stanowiły samochody elektryczne lub hybrydowe. Szwecja (2,4 proc.), Polska (1,9 proc.), Wielka Brytania (1,5), Francja (1,4) i Belgia (1,2).

źródło:

Zobacz więcej