RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Znów strzelanina w amerykańskiej szkole. Zmarł jeden z rannych uczniów

Dzieci zostały ewakuowane ze szkoły (fot. TT/Jeremy Harris)

Jeden uczeń zmarł, a co najmniej sześciu zostało rannych w strzelaninie, do jakiej doszło w szkole średniej w miejscowości Highlands Ranch w pobliżu Denver w stanie Kolorado. To kolejny taki incydent w USA w ostatnich dniach.

Strzelanina na terenie kampusu. Są ofiary

Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne w wyniku strzelaniny, do jakiej doszło na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Charlotte. Policja hrabstwa...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło we wtorek po południu czasu lokalnego w STEM School. – Mamy ośmiu rannych – powiedziała rzeczniczka lokalnej policji Holly Nicholson-Kluth. Według lokalnych mediów cztery ranne osoby są w stanie krytycznym, jedna z nich zmarła. Agencja Reutera podała, że to 18-letni uczeń.

Zaraz po wybuchu strzelaniny część uczniów sama uciekła z budynku, pozostali zostali przewiezieni autobusami do osobnego budynku, w którym czekali na rodziców. Na zdjęciach z ewakuacji widać, jak małe dzieci wyprowadzane są ze szkoły z rękami podniesionymi do góry.

Na miejsce zdarzenia władze stanowe skierowały dodatkowe oddziały policji. Kompleks szkolny w Highlands Ranch, w którym znajdują się także przedszkole i szkoła podstawowa, został otoczony, zaś wszystkie pomieszczenia przeszukane.

Napastnikami byli uczniowie starszych klas. Jeden ukończył 18 lat, drugi jest nieletni. Żaden z nich nie odniósł obrażeń. Obydwaj zostali aresztowani.

Wszczęto dochodzenie. Na razie nie wiadomo, jakie były motywy sprawców.

Wyrazy kondolencja złożył Biały Dom. – Nasze modlitwy są z ofiarami, członkami rodzin i wszystkimi dotkniętymi tą strzelaniną – powiedział rzecznik biura prezydenta USA Judd Deere. – Biały Dom jest w kontakcie z władzami lokalnymi i stanowymi. Prezydent na bieżąco monitoruje sytuację – dodał.

Szkoła, w której doszło do strzelaniny, położona jest zaledwie 10 km od miejscowości Littleton, gdzie 20 lat temu w tamtejszym liceum Columbine dwaj uczniowie zastrzelili 12 rówieśników i nauczyciela, po czym odebrali sobie życie.

Agencje przypominają także, że przed tygodniem w strzelaninie na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Charlotte zginęły dwie osoby, a trzy kolejne odniosły rany. Sprawcą był 22-letni student tej uczelni.

źródło:
Zobacz więcej