RAPORT

Pogarda

Podejrzana o profanację: W jaki sposób kogoś można zaatakować obrazkiem?

Elżbieta Podleśna (na zdj. z mikrofonem) brała udział w zajściach pod siedzibą TVP, podczas których zaatakowano Magdalenę Ogórek (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
Elżbieta Podleśna (na zdj. z mikrofonem) brała udział w zajściach pod siedzibą TVP, podczas których zaatakowano Magdalenę Ogórek (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

– W jaki sposób kogoś można zaatakować obrazkiem? Ludzie, bądźmy trochę poważni – powiedziała w rozmowie z TVN 24 Elżbieta Podleśna. Uczestniczka protestów przeciw reformie sądów i zajść pod TVP, podczas których zaatakowano Magdalenę Ogórek, uważa, że namalowanie na ikonie jasnogórskiej symbolu LGBT „to na pewno nie jest atak na religię ani na pewno atak na wiarę”.

Teolog: Nanoszenie zmian na wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej to profanacja

Nanoszenie zmian na wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, który ma określony charakter w polskiej religijności i historii, to profanacja –...

zobacz więcej

W wywiadzie udzielonym TVN 24 Podleśna twierdziła, że sprofanowane symbolem LGBT wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej, które umieszczono m.in. na toaletach i śmietnikach, „nie jest to w ogóle forma ataku” bo „kogo można zaatakować obrazkiem?”

Zdaniem prof. Grzegorza Łęcickiego, teologa z UKSW, „nanoszenie zmian na wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, który ma określony charakter w polskiej religijności i historii, to profanacja”. – Już samo miejsce, gdzie te plakaty się znalazły, czyli śmietniki czy przenośne toalety, było niegodne – podkreślił naukowiec.

Dodał, że w tym konkretnym przypadku na wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej umieszczona została tęcza, która kojarzy się z „określonym środowiskiem i ideologią”.

Podleśna zwracała szczególną uwagę na porę zatrzymania. Według niej miało to miejsce o godz. 6 rano, co określiła mianem „nowej, świeckiej tradycji”. Informację o zatrzymaniu o godz. 6:00 powtórzyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która wydała oświadczenie krytykujące działania organów ścigania w tej sprawie; określiła je mianem „celowej represji” wobec „niezależnej działaczki”.

Jak wyjaśniła policja, funkcjonariusze weszli do mieszkania podejrzanej o godz. 7, na podstawie postanowienia prokuratora, niezwłocznie po jej powrocie z zagranicy.

„Tęczowe” wizerunki Matki Bożej na murach klasztoru

Papierowe plakaty z tęczowymi aureolami wokół wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej rozlepiono w nocy na murach Sanktuarium św. Faustyny i...

zobacz więcej

„W związku z tym, że istniało uzasadnione przypuszczenie, że kobieta popełniła to przestępstwo, zachodziła obawa, że będzie chciała pozbyć się pozostałych materiałów” – wyjaśnili mundurowi. Wskazali, że „czas zatrzymania ograniczony był tylko do wykonania czynności procesowych, po których kobieta została zwolniona”.

Na początku 2019 r. Elżbieta Podleśna brała udział w zajściach pod siedzibą TVP, podczas których zaatakowano dziennikarkę Magdalenę Ogórek.

Nieco wcześniej demonstrowała przeciwko reformie sądów. Informowała wówczas, że jej ojciec był sędzią w czasach PRL.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej