SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Juncker: w 2016 r. przed referendum ws. brexitu błędem było milczenie UE

Jego zdaniem UE powinna wtedy odpowiedzieć na „kłamstwa” w tej kwestii (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
Jego zdaniem UE powinna wtedy odpowiedzieć na „kłamstwa” w tej kwestii (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że jednym z błędów popełnionych w UE podczas jego kadencji było to, że w 2016 r. przed referendum ws. brexitu blok milczał w tej sprawie. Jego zdaniem UE powinna wtedy odpowiedzieć na „kłamstwa” w tej kwestii.

Juncker ostrzega May w sprawie daty brexitu

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w rozmowie telefonicznej z brytyjską premier Theresą May ostrzegł ją przed wydłużaniem...

zobacz więcej

Juncker w Brukseli wziął udział w konferencji przed zbliżającym się szczytem unijnym w rumuńskim Sybinie, na którym unijni liderzy maja dyskutować o tym, w jakim kierunku ma zmierzać UE.

Szef KE był m.in. pytany, jakie porażki poniosła UE w trakcie jego kadencji. Jak odpowiedział, jeden z błędów popełnionych w UE podczas jego kadencji polega na tym, że przed referendum ws. brexitu w 2016 r. blok milczał w tej sprawie. Jego zdaniem UE powinna wtedy odpowiedzieć na „kłamstwa” rozpowszechniane przez tych, którzy byli zwolennikami wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

– Błędem było wtedy nieinterweniowanie i niewtrącanie się, ponieważ bylibyśmy jedynymi, którzy mogliby odeprzeć kłamstwa, które były rozpowszechniane. (...)Myliłem się, że milczałem w ważnym momencie – przyznał.

Jak zaznaczył, błędem było to, że czołowe instytucje bloku podążały za radą ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, który prosił je, aby nie mieszać się w wewnętrzne sprawy Wielkiej Brytanii.

Juncker był też pytany o wycofanie przez rządzącą na Węgrzech partię Fidesz swojego poparcia dla Manfreda Webera jako kandydata Europejskiej Partii Ludowej na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Juncker odparł, że gdy on sam został w 2014 r. kandydatem na szefa KE, premier Viktor Orban również go nie poparł.

źródło:

Zobacz więcej