RAPORT

Pogarda

Szef KPRM: Ustawa 447 nie ma mocy prawnej w Polsce

Michał Dworczyk  stwierdził, że Polska może dochodzić reparacji, należnych ze strony Niemiec, natomiast nie jest nikomu niczego winna (fot. Universal History Archive/Getty Images)
Michał Dworczyk stwierdził, że Polska może dochodzić reparacji, należnych ze strony Niemiec, natomiast nie jest nikomu niczego winna (fot. Universal History Archive/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oświadczył, że tak zwana ustawa 447 nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski.

Premier na Twitterze: Nie będzie zgody na wypłatę odszkodowań z naszej strony

„Pamiętamy o tragicznych losach polskiego narodu w trakcie II Wojny Światowej, dlatego nie będzie zgody na wypłatę odszkodowań z naszej strony” –...

zobacz więcej

Ustawa, przyjęta w zeszłym roku przez amerykański Kongres, dotyczy majątków skonfiskowanych w czasie drugiej wojny światowej ofiarom Holocaustu, a także przejętych po wojnie przez władze komunistyczne. Daje amerykańskiemu Departamentowi Stanu prawo wspierania organizacji zrzeszających ofiary Holocaustu w odzyskiwaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Michał Dworczyk podkreślił w radiowej Trójce, że ustawa ta nie ma żadnych skutków prawnych dla Polski. Dodał, że można ubolewać nad tym, iż pewne osoby próbują wykorzystywać uchwalenie ustawy politycznie.

Oświadczył, że Polska może dochodzić reparacji, należnych ze strony Niemiec, natomiast nie jest nikomu niczego winna. Nawiązując do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o przyjęciu prawa zabezpieczającego Polskę przed zagranicznymi roszczeniami, Michał Dworczyk powiedział, że szczegóły takich rozwiązań będą ujawnione na majowym posiedzeniu Sejmu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej