Arkadiusz Kraska na wolności. Przesiedział ponad 18 lat

19 lat, 7 miesięcy i 6 dni przesiedział, jak sam mówi, w miejscu, w którym nie powinien być i za przestępstwo, którego nie popełnił, Arkadiusz Kraska. Na przełomie wieków został skazany za podwójne zabójstwo. Sąd Najwyższy postanowił o wstrzymaniu wykonania kary, ponieważ prawdopodobnie jest niewinny. – Nie można się poddać kłamstwu – mówi pytany przez reportera TVP Szczecin o motywację do walki o sprawiedliwość.

Spędził w celi 18 lat. Sąd Najwyższy wstrzymał wykonanie kary dożywocia

Sąd Najwyższy wstrzymał wykonanie kary wobec Arkadiusza Kraski, skazanego ponad 20 lat temu na dożywocie. Oznacza to, że skazany będzie mógł...

zobacz więcej

– O prawdę trzeba walczyć. Zginęło dwoje ludzi w centrum miasta. Mnie w to wrobiono. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inne rozwiązanie tej sprawy – powiedział w rozmowie z TVP3 Szczecin tuż po wyjściu z więzienia Arkadiusz Kraska. Podkreślił, że przekonanie, że prawda wyjdzie na jaw, podtrzymywało go w walce o sprawiedliwość Nie walczył sam. W niewinność skazanego wierzyła jego żona

– Mój mąż mnie wspierał. Jest naprawdę cudowny i on mnie wspierał i motywował. Cały czas wierzył. Razem się wspieraliśmy – wyznała w rozmowie z dziennikarzem szczecińskiego oddziału TVP Maria Kraska.

Skazaniec opuścił mury aresztu śledczego w Szczecinie – dokąd wcześniej przewieziono go z zakładu karnego w Goleniowie – zaledwie w kilka godzin po orzeczeniu o wstrzymaniu wykonania kary, wydanym przez Sąd Najwyższy na wniosek zarówno obrońcy Kraski, jak i szczecińskiej prokurator Bogusławy Zapaśnik.

Wniosek ten był złożony w związku z innym pismem: wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie zabójstwa dwóch mężczyzn, których zamordowano w Szczecinie w 1999 roku.

Skazano za nie właśnie Kraskę, który w momencie zdarzenia, według zeznań swojej dziewczyny i kolegi, oglądał w domu mecz. W winę Kraski nie wierzyła nawet matka jednego z zastrzelonych. Jednak Wyrok wydany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie potwierdził Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Arkadiusz Kraska od 19 lat odsiaduje dożywocie. Prokuratura: Jest niewinny

Według prokuratury Arkadiusz Kraska, który odsiaduje wyrok dożywocia ze rzekomą mafijną egzekucję dwóch mężczyzn, nie pociągał za spust i jest...

zobacz więcej

Po analizie akt śledztwa prokurator Zapaśnik doszła do wniosku, że skazany został niewinny człowiek i poprosiła wymiar sprawiedliwości o wznowienie procesu. Kraska bezpośrednio po wyjściu z budynku aresztu podziękował śledczej, a także dziennikarzom, między innymi Telewizji Polskiej.

–Dziękuję, żeście podjęli walkę razem ze mną, z wymiarem sprawiedliwości, niesprawiedliwości tak naprawdę. To co zrobili ze mną 20 lat temu, to nie była pomyłka, to była premedytacja – mówił Kraska.

Mężczyzna nadal jest uznany za winnego, ponieważ merytorycznie jego sprawa dopiero zostanie rozpatrzona. Nie wyklucza ubiegania się o odszkodowanie, choć podkreśla, że żadne pieniądze nie zwrócą straconych lat jego i jego najbliższych, w tym syna, który wychował się bez ojca.

źródło:
Zobacz więcej