RAPORT

Kampania 2020

Szukali okrętów Corteza, odkryli kotwicę z XV wieku

Archeolofzy poszukują wraków statków floty Ferdynanda Corteza (zdjęcie ilustracyjne, Dave Madmon/pacom.mil)

Poszukujący zatopionych statków z floty Ferdynanda Corteza archeolodzy odkryli hiszpańską kotwicę z XV wieku. O odkryciu dokonanym u wybrzeży Meksyku w rejonie miasta Veracruz informuje serwis internetowy Mexico News Daily.

400-letni wrak krył się tuż przy brzegu. „Jedno z najważniejszych odkryć ostatniej dekady”

Nieopodal wybrzeża portugalskiej miejscowości Cascais dokonano niezwykłego odkrycia. Zaledwie 12 metrów pod powierzchnią wody krył się świetnie...

zobacz więcej

Odkrycia dokonali naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH). Pod kierunkiem archeologa Roberta Junco Sancheza prowadzą oni badania dna morskiego w ramach Podwodnego Projektu Archeologicznego. Celem tych działań jest odnalezienie wraków 10 hiszpańskich statków, zatopionych na rozkaz Ferdynanda Corteza w 1519 roku po wylądowaniu jego ekspedycji na wybrzeżu dzisiejszego Meksyku.

W rejonie poszukiwań archeolodzy odkryli na głębokości 12 metrów, pod warstwą osadów dennych, dobrze zachowaną kotwicę wraz z drewnianymi elementami.

Jak wykazały wstępne badania, drewno pochodzi z dębu z gatunku obecnego w północnej Hiszpanii. Datowanie próbek wskazało na dwa okresy: lata 1417-1492 lub 1450-1530.

Według R. Junco Sancheza jest jeszcze za wcześnie, by bez wątpliwości powiązać znalezisko z jednym z zatopionych okrętów Corteza, gdyż kotwica może pochodzić z wraku innego hiszpańskiego okrętu z I połowy XVI wieku.

Na razie kotwica pozostaje na dnie w miejscu odkrycia. Naukowcy prowadzą precyzyjne pomiary, by wykonać trójwymiarową rekonstrukcję znaleziska. Kotwica ma być wydobyta później.

Pomogą sonary i nurkowie

Jak poinformował R. Yunco Sanchez, badania w ramach Podwodnego Projektu Archeologicznego INAH znajdują się na początkowym etapie. Zespół naukowców czeka jeszcze wiele pracy z użyciem magnetometru i sonaru w celu zlokalizowania anomalii magnetycznych na dnie morskim na dużym obszarze.

Po ustaleniu położenia każdego z takich miejsc konieczne będzie zbadanie przez nurków, czy anomalie mają związek z artefaktami o znaczeniu historycznym, czy też wskazują położenie przedmiotów z czasów współczesnych.

źródło:

Zobacz więcej