RAPORT

Pogarda

Grzegorz Schetyna: Stawką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest 100 mld zł dla Polski

Najnowsze

Popularne

Program Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to 100 mld zł więcej niż jest w stanie wynegocjować rząd PiS – 100 mld więcej dla Polaków i dla Polski – podkreślił szef PO Grzegorz Schetyna podczas regionalnej konwencji wyborczej Koalicji Europejskiej w Białymstoku. Według niego, stawką eurowyborów są pieniądze dla naszego kraju na kolejną dekadę.

Nowoczesna chce więzienia za zniszczenie flagi UE

Ochronę symboli Unii Europejskiej, w tym flagi UE, zakłada projekt ustawy, który w czwartek w Sejmie złożyła Nowoczesna. Projekt wprowadza ochronę...

zobacz więcej

– Dla Polski nadal każde dodatkowe euro jest na wagę złota. Mamy tyle potrzeb, że o każde euro dla Polski trzeba walczyć do upadłego – mówił Schetyna.

– Dziś chcę zapytać, czy pieniądze wywalczą ci, którzy przegrywają w Europie 1:27, czy ci, którzy wywalczyli rekordowy budżet dla Polski siedem lat temu? Ci, którzy nazywają flagę unijną szmatą, czy ci, którzy do Unii idą po to, by być w większości rządzącej UE? Czy pieniądze dla Polski wywalczą ci, którzy Europy nie znają i nie lubią, którzy są w Europie pośmiewiskiem, czy ci, którzy zajmowali i zajmują najważniejsze stanowiska w UE, którzy w Europie mają wielu przyjaciół – pytał.

Miara klęski

Jak oświadczył, Koalicja Europejska „staje dzisiaj naprzeciw antyeuropejskiego bloku – bloku ludzi nieskutecznych, nie znających się na Unii i nie lubiących Unii Europejskiej”. – Myśmy uzyskali ponad 500 mld złotych, oni najwyżej 400. To miara klęski Kaczyńskiego i Morawieckiego – stwierdził Schetyna. – Jako liderzy Koalicji Europejskiej, mówimy dzisiaj: nasz program w tych wyborach to 100 mld zł więcej niż jest w stanie wynegocjować rząd PiS – 100 mld więcej dla Polaków i dla Polski – zaznaczył przewodniczący Platformy.

Przekonywał, że to jest właśnie wielki wybór, przed którym stoją Polacy w wyborach do PE. – Rząd PiS w negocjacjach budżetowych w Unii Europejskiej miliardy oddaje walkowerem – ocenił. Schetyna zwrócił też uwagę, że obecnie mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim jest zawieszony. Jak zapowiedział, kiedy Koalicja Europejska wygra wybory, to go przywróci oraz wprowadzi taki sam ruch z Białorusią. Podkreślał również, że Polska jest dla wszystkich. – Dzisiaj musimy to bardzo wyraźnie powiedzieć – oświadczył.

Lider PO poruszył również temat służby zdrowia. – Chcemy, aby każde dziecko, każdy dorosły, bez względu na to, gdzie mieszka, bez względu jaki to region (...), miał zapewnioną taką samą, europejską ochronę zdrowia – i zrobimy to – przekonywał, dodają, że „europejska ochrona zdrowia dla każdej Polki i Polaka” jest stawką nadchodzących wyborów.

Sikorski do Pawłowicz: Bujaj się, wariatko

„Bujaj się, wariatko” – tak Radosław Sikorski – były minister spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL – zwrócił się do posłanki Prawa i...

zobacz więcej

– Po pierwsze – termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni, bo to jest standard europejski, to jest Europa – dowodził Schetyna. Kolejna zapowiedziana przez szefa PO propozycja zakłada, że oczekiwanie na SOR nie może trwać więcej niż 60 minut.

Perspektywy dla onkologii

– Po trzecie – Europejski program walki z rakiem, mówimy o tym na każdym spotkaniu – w ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej zaawansowanych krajów zachodniej Europy i będzie to dotyczyło każdego zakątka i każdej grupy społecznej – powiedział Schetyna, podkreślając, że „rak na wsi niczym nie różni się od raka w mieście”.

– W każdym województwie, w każdym regionie stworzymy wysokospecjalistyczny ośrodek walki z nowotworami, w którym każdy w szybkiej ścieżce będzie mógł otrzymać diagnozę i rozpocząć specjalistyczne leczenie – powiedział.

Schetyna zapowiedział również, że „każdemu, kto skończył 50 lat będzie przysługiwał pełny bilans zdrowotny, obejmujący wszystkie konieczne badania”. – Bo wczesna diagnoza decyduje o powodzeniu leczenia – wskazał, dodając, że takie badanie miałoby być powtarzane co pięć lat.

Kolejna zapowiedź dotyczyła opieki nad ciężarnymi kobietami i dziećmi. – Przede wszystkim pełna dostępność badań prenatalnych, opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie, w tym oczywiście bezwarunkowa możliwość znieczulania przy porodzie – mówił. – Nasze dzieci wszystkie bez wyjątku mają się rodzić w Polsce na europejskich warunkach, a kobiety mają czuć się bezpieczne, ważne i pod najlepszą opieką – dlatego wprowadzimy darmowe leki dla kobiet w ciąży, wszystkie leki zalecane przez lekarza prowadzącego – zapowiedział.

– Po szóste – pełen kalendarz szczepień na najwyższym, europejskim poziomie. Wzorem będzie tu dla nas Norwegia. Nie może być tak, że dzieci, których rodziców na to stać, szczepione są na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre – wskazywał. – Wszystkie polskie dzieci mieszkają w Europie i wszystkie mają prawo do europejskiej ochrony zdrowia – podkreślił lider PO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej