RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Akcja ratowników TOPR. Kompletnie nieprzygotowani turyści spadli z przełęczy Zawrat

Ranni zostali przetransportowani do zakopiańskiego szpitala (fot. arch.PAP/Grzegorz Momot)

Wezwani przed północą ratownicy TOPR udzielili pomocy dwóm turystom z woj. pomorskiego, którzy zupełnie nieprzygotowani do wyprawy spadli z przełęczy Zawrat, doznając poważnych obrażeń. Poszkodowani w sobotę rano trafili do zakopiańskiego szpitala.

Pies lawinowy w akcji. Ratownicy publikują zdjęcia i przypominają o prośbie

Ratownicy TOPR opublikowali na Facebooku zdjęcia z jednej z ostatnich akcji ratunkowych. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi...

zobacz więcej

Dwóch turystów w wieku niespełna 30 lat wyruszyło w piątek z Kuźnic przez Halę Gąsienicową. Mężczyźni źle zaplanowali wyprawę i zbyt późno dotarli na Zawrat. Kiedy było już ciemno, schodzili w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich.

– Z ich opowieści wynika, że spadli z Zawratu w kierunku Doliny Pięciu Stawów. Jeden z mężczyzn miał spaść około 200-300 metrów. Byli tak kiepsko przygotowani i zorientowani, że dokładnie nie potrafią określić miejsca wypadku. Jeden z nich doznał urazu głowy i stracił przytomność w wyniku wypadku. Drugi mężczyzna doznał urazu obu nóg – relacjonował ratownik dyżurny TOPR.

Mimo poważnych urazów, turystom udało się dotrzeć do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Zaraz po wypadku usiłowali się dodzwonić do ratowników, ale twierdzili, że nie mieli zasięgu. Grupa ratowników dotarła do schroniska od strony Doliny Roztoki. Po opatrzeniu ran ratownicy znieśli poszkodowanych na noszach do Doliny Roztoki, i dalej przetransportowali ich samochodem terenowym do szpitala.

źródło:

Zobacz więcej