RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Defilada wojskowa „Silni w sojuszach”. Żołnierze zaprezentowali się nad Wisłą

– Chcemy, żeby Polska była państwem stabilnym, dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim, żeby była państwem, w którym jest bezpiecznie i w którym obywatel czuje się bezpiecznie – powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek w Warszawie. W stolicy odbyła się defilada wojskowa pod hasłem „Silni w sojuszach”, zorganizowana z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. – Zadaniem na dziś jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu sprzętem piątej generacji – podkreślił podczas swojego wystąpienia szef MON Mariusz Błaszczak.

Prezydent: My, Polacy, jesteśmy narodem, który wpłynął na dzieje Europy i świata

My, Polacy jesteśmy narodem, który nie tylko tworzył własną historię, ale który wpłynął także na dzieje Europy, świata i ukształtował w jakimś...

zobacz więcej

W defiladzie, którą rozpoczęło odegranie hymnów Polski, UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego, oraz wciągnięcie flag naszego kraju, Wspólnoty i NATO na maszty, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, obok prezydenta także premier Mateusz Morawiecki.

W przemówieniu przed defiladą Andrzej Duda zwracał uwagę, że w wydarzeniu biorą udział także żołnierze sojuszniczych państw. – Chcemy, żeby Polska była państwem stabilnym, chcemy, żeby Polska była państwem dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim właśnie chcemy, żeby Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie i w którym obywatel czuje się bezpiecznie - powiedział prezydent.

Dodał, że rządzący chcą też, żeby polscy obywatele przebywający poza granicami kraju „czuli opiekę ze strony Polski i wiedzieli, że w razie czego Polska ich nie zawiedzie”.

– Silne państwo to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne – zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie; fundamentalnym elementem bezpieczeństwa jest sprawna i dobrze wyposażona armia oraz sprawne służby, które o to bezpieczeństwo dbają – mówił Andrzej Duda.

Wyjątkowy czas pięknych rocznic

Prezydent wspomniał o tym, że rok 2019 jest wyjątkowy. – Witając majową jutrzenkę, możemy świętować wyjątkowy czas, czas pięknych dla nas rocznic: 30-lecia pokonania komunizmu, 20-lecia przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 15-lecia przynależności do Unii Europejskiej – mówił.


Jak zauważył, wszystkie te rocznice są obchodzone w dniu rocznicy najważniejszego dla Polski wydarzenia – uchwalenia Konstytucji 3 maja. – Ci, którzy ją wtedy, uchwalali czynili to po to, żeby Polska odzyskała siły i by była państwem nowoczesnym – podkreślił prezydent.

Szef MON: Zastąpić postsowiecki sprzęt sprzętem piątej generacji

Głos zabrał również szef MON. Mariusz Błaszczak zapewnił, że Wojsko Polskie będzie nadal brać aktywny udział w misjach zagranicznych. Mówił o roli odpowiedniego uzbrojenia polskich formacji.

– Przytępienie naszego kraju zarówno do NATO jak i UE potwierdziło cywilizacyjną i kulturową przynależność Polski do świata Zachodu. Uwolniło potencjał, dzięki któremu możemy powiedzieć, że polskie Siły Zbrojne są skuteczne, że są sprawnie dowodzone, konsekwentnie wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt – mówił minister.

Podkreślił, że polskie wojsko wciąż jest modernizowane. – Zadaniem na dziś jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu sprzętem piątej generacji – oświadczył szef MON.


Defilada, która przeszł Wisłostradą, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły, wyruszyła po godz. 14 ze skrzyżowania z ulicą Sanguszki, a zakończyła się na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Punkt kulminacyjny z trybuną znajdował się przy Multimedialnym Parku Fontann.

W defiladzie wzięło udział ponad 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego i z państw sojuszniczych. Byli funkcjonariusze służb podległych MON i MSWiA. Można było zobaczyć również ponad 200 pojazdów oraz ok. 80 samolotów.
Żołnierze USA zaprezentowali transportery opancerzone Stryker i System Patriot. Były brytyjskie Panthery oraz inne pojazdy wojskowe, na co dzień wykorzystywane przez żołnierzy armii chorwackiej i rumuńskiej, którzy stacjonują w Orzyszu w ramach wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia dokumentu, w 1791 roku. Przyjmuje się, że ustawa była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie, po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

źródło:

Zobacz więcej