RAPORT

Tusk kontra Tusk

Nie żyje Peter Mayhew, niezapomniany Chewbacca z „Gwiezdnych Wojen”

Peter Mayhew wcielił się w rolę Chewbaki pięciokrotnie (fot. TT/Star Wars Stuff)
Peter Mayhew wcielił się w rolę Chewbaki pięciokrotnie (fot. TT/Star Wars Stuff)

Nie żyje Peter Mayhew – amerykański aktor brytyjskiego pochodzenia, znany głównie z roli Chewbaki w „Gwiezdnych Wojnach". Jak poinformowali jego najbliżsi, aktor zmarł we wtorek w Teksasie. Miał 74 lata.

Nie żyje Carrie Fisher, księżniczka Leia z „Gwiezdnych Wojen”

Amerykańska aktorka Carrie Fisher zmarła w szpitalu na skutek zawału serca – podał „People Magazine”, powołując się na jej agenta. Fisher zasłynęła...

zobacz więcej

„Rodzina Petera Mayhewa z głęboką miłością, żalem i ubolewaniem informuje, że Peter nie żyje. Mając rodzinę u boku, opuścił nas wieczorem 30 kwietnia w swoim domu w północnym Teksasie” – napisano na Twitterze. Aktor pozostawił żonę oraz trójkę dzieci.

Peter Mayhew urodził się 19 maja 1944 roku w Londynie, gdzie też dorastał. Zanim został aktorem pracował w londyńskim szpitalu jako sanitariusz.

Zasłynął z roli Chewbaki w serii „Gwiezdnych Wojen”. Wcielił się w postać pomocnika Hana Solo pięciokrotnie: w trzeciej, czwartej, piątej, szóstej i siódmej części. Jako Chewbacca wystąpił też w poświęconym „Gwiezdnym Wojnom” odcinku „Muppet Show” oraz w „Star Wars Holiday Special”. W 1997 roku w stroju Chewbaki odebrał nagrodę MTV. Zagrał także w serialach „Terror” i „Dark Towers”.

Wyróżniał się wzrostem – mierzył aż 221 centymetrów, m.in. to przekonało George'a Lucasa do obsadzenia aktora w roli istoty z planety Kashyyyk.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej