RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Marsz Żywych przeszedł w hołdzie ofiarom Holokaustu

W Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady Żydzi z całego świata oraz Polacy po raz 28. przeszli w Marszu Żywych w Oświęcimiu. W marszu wzięło udział około 10 tys. osób. Uczestnicy jak co roku szli trasą między dwoma dawnymi niemieckimi nazistowskimi obozami w Oświęcimiu.

Tysiące Żydów przejdzie w Marszu Żywych z Auschwitz do Birkenau

Około 10 tys. Żydów z całego świata wspólnie z polską młodzieżą weźmie dziś udział w Marszu Żywych, który po południu przejdzie z byłego...

zobacz więcej

Na terenie dawnego obozu zagłady „Birkenau” odbyła się główna ceremonia Marszu Żywych, podczas której zmówiono modlitwę kadisz. W ceremonii uczestniczyli duchowni, dyplomaci i politycy, m.in. premier Rumunii Viorica Dăncilă.

Trzykilometrową „drogę śmierci” między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau co roku ramię w ramię przechodzą młodzi Żydzi z całego świata i Polacy. Sygnałem do rozpoczęcia marszu spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” jest dźwięk szofaru – baraniego rogu, w żydowskiej tradycji nawołującego do pokuty. Główne uroczystości odbędą się przy ruinach dawnych krematoriów, gdzie stoi pomnik ofiar Holokaustu.

28. Marsz Żywych zorganizowano w 75. rocznicę masowych deportacji węgierskich Żydów do Auschwitz. Stanowili oni najliczniejszą grupę ofiar obozu. Do momentu wyzwolenia niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej