RAPORT

Pogarda

Tajlandia ma nową królową. Monarcha poślubił wiceszefową swojej ochrony

Ślub odbył się zgodnie z prawem i tradycjami (fot. PAP/EPA/ROYAL HOUSEHOLD BUREAU/HANDOUT)
Ślub odbył się zgodnie z prawem i tradycjami (fot. PAP/EPA/ROYAL HOUSEHOLD BUREAU/HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

Król Tajlandii Maha Vajiralongkorn, który w sobotę będzie formalnie koronowany, poślubił wiceszefową swojej prywatnej ochrony, generał Suthidę – poinformowały lokalne media, powołując się na dziennik urzędowy.

Adele rozstaje się z mężem trzy lata po sekretnym ślubie

Brytyjska piosenkarka Adele Adkins i jej partner Simon Konecki ogłosili rozstanie po trzech latach małżeństwa. W oświadczeniu zapewnili, że będą...

zobacz więcej

Ślub odbył się zgodnie z prawem i tradycjami, w związku z czym królowa Suthida Vajiralongkorn Na Ayudhya nabyła wszelkie przywileje związane z tytułem i przynależnością do rodziny królewskiej - napisano w królewskim obwieszczeniu.

Król Maha Vajiralongkorn, zwany też Ramą X, wstąpił na tron w 2016 roku, po śmierci swego - uwielbianego przez poddanych - ojca, króla Bhumibola Adulyadeja, który panował przez 70 lat. Królowa Suthida, była stewardesa linii Thai Airways, jest czwartą żoną Vajiralongkorna.

W 2014 roku król Maha Vajiralongkorn mianował Suthidę Tidjai zastępcą dowódcy swojej gwardii. W 2016 roku nadał jej stopień generalski.

Według dziennikarzy akredytowanych przy rodzinie królewskiej oficjalna rejestracja ślubu odbyła się w środę o „pomyślnej godzinie 16.32” czasu miejscowego (godz. 11.32 w Polsce) - podał dziennik „Bangkok Post”. Wśród dygnitarzy obecnych w czasie ceremonii był m.in. premier Tajlandii, generał Prayut Chan-ocha - przywódca wojskowej junty, która obaliła demokratycznie wybrany rząd w 2014 roku.

Formalna uroczystość koronacyjna Ramy X odbędzie się w sobotę, a następnego dnia król weźmie udział w pochodzie ulicami Bangkoku.

9 maja tajlandzka komisja wyborcza ma ogłosić oficjalne wyniki marcowych wyborów parlamentarnych, które mają przywrócić w kraju demokrację po pięciu latach rządów wojskowej junty. W wyborach partie popierające wojsko walczyły z ugrupowaniami związanymi z byłym premierem Thaksinem Shinawatrą, obalonym przez armię. Dzięki przepisom uchwalonym pod rządami junty generał Prayut ma duże szanse na zachowanie stanowiska premiera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej