RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Festiwal Europejski” w 15. rocznicę wejścia Polski do UE

Mieszkańcy Warszawy świętują na Krakowskim Przedmieściu  (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Mieszkańcy Warszawy świętują na Krakowskim Przedmieściu (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Nauka tańców europejskich, degustacja potraw z różnych rejonów Unii, koncerty i warsztaty dla najmłodszych – takie atrakcje czekają na mieszkańców stolicy i turystów na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. „Festiwal Europejski” zorganizowano z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Unijni premierzy podpisali w Warszawie ważną deklarację

„Rządy wszystkich państw członkowskich muszą uczestniczyć w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej, na takiej samej zasadzie oraz w duchu lojalnej...

zobacz więcej

Dla uczestników Festiwalu zagrała między innymi Orkiestra Dęta Tramwajów Warszawskich. Na zakończenie świętowania, o godzinie 19 na scenie w Multimedialnym Parku Fontann odbędzie koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Krzesimira Dębskiego. Na scenie wystąpią: Kayah, Natalia Nykiel, Stanisław Soyka oraz artyści operowi.

Wydarzenia z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do UE odbywają się także Gdańsku, gdzie zorganizowano wspólne śpiewanie hymnu Polski i Unii Europejskiej i koncert „Zjednoczeni w różnorodności – 15 lat Polski w UE”, i w wielu innych polskich miastach.

1 maja 2004 roku Polska wraz z 9 innymi krajami dołączyła do Unii Europejskiej. Grono członków Wspólnoty powiększyło się wówczas z 15 do 25. Było to największe w historii rozszerzenie tego gremium. Dziś tworzy je 28 krajów, trwają jednak negocjacje dotyczące opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej