Raport

#FabrykahejtuPO

„Z dumą, kultywując wartości”. SOK weźmie udział w wielkiej defiladzie

Przygotowania funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei do defilady (fot. SOK)

3 maja na warszawskiej Wisłostradzie odbędzie się defilada „Silni w sojuszach”. Wezmą w niej udział m.in. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Będą reprezentowali służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne w kraju. „Funkcjonariusze SOK z dumą będą maszerować ulicami Warszawy reprezentując i kultywując wartości jednej z najstarszych formacji uzbrojonych w Rzeczypospolitej” – informuje służba, która w ub. r. obchodziła 100-lecie jej powołania.

„Pełen przegląd instytucji, które stanowią trzon bezpieczeństwa Polski”

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że na defiladzie wojskowej 3 maja będzie można zobaczyć żołnierzy Wojska Polskiego i...

zobacz więcej

Defilada jest organizowana dla uczczenia Święta Konstytucji, 15. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej i 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Wezmą w niej udział m.in. żołnierze sił zbrojnych oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.

Jak poinformowała w komunikacie SOK, trwają przygotowania do defilady. Na zgrupowaniach w Sochaczewie i Warszawie-Wesołej przygotowuje się m.in. pododdział funkcjonariuszy SOK reprezentujący Straż Ochrony Kolei, funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei i funkcjonariusze, którzy zaprezentują będące na wyposażeniu SOK samochody patrolowe i terenowe oraz Mobilne Centrum Monitoringu.

W trakcie uroczystości zostaną zaprezentowane nowoczesne środki wyposażenia technicznego i broń palna najnowszej generacji. W defiladzie wezmą też udział służące w SOK psy służbowe patrolowo-obronne, które – jak podkreślono – stanowią „nieocenione wsparcie” funkcjonariuszy SOK.

„Przynależność do UE jest wymogiem polskiego patriotyzmu”

Przynależność do Unii Europejskiej jest wymogiem polskiego patriotyzmu, ale czy musi oznaczać że na wszystko się zgadzamy? – pytał podczas...

zobacz więcej

Straż Ochrony Kolei realizuje takie same zadania jak inne służby porządku publicznego. Zapewniają bezpieczeństwo na ponad 18 tys. km linii kolejowych, dworcach i stacjach kolejowych, w pociągach.

Ujmują sprawców przestępstw, osoby poszukiwane listami gończymi i trudniące się przemytem towarów bez polskich znaków akcyzy. Reagują też w razie łamania przepisów porządkowych na terenie kolejowym.

Jak przypomina służba, w ub. r. jej funkcjonariusze przeprowadzili ponad 213,5 tys. interwencji. „W tym wylegitymowali 101,6 tys. osób, pouczyli 72,7 tys. osób, ujęli 2,6 tys. sprawców czynów zabronionych, przeprowadzili blisko 900 prelekcji w placówkach oświatowych” – czytamy w komunikacie.

Podczas defilady „Silni w sojuszach” funkcjonariusze SOK „z dumą będą maszerować ulicami Warszawy reprezentując i kultywując wartości jednej z najstarszych formacji uzbrojonych w Rzeczypospolitej”. W 2018 r. formacja obchodziła jubileusz 100-lecia jej powołania.

źródło:
Zobacz więcej