RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prześladowania katolików w Chinach się nasilają. Raport o wolności religijnej na świecie

Mimo mimo zawarcia tymczasowego porozumienia Pekinu ze Stolicą Apostolską represje wobec katolików w drugiej połowie 2018 roku nasiliły się (fot. PAP/Newscom)
Mimo mimo zawarcia tymczasowego porozumienia Pekinu ze Stolicą Apostolską represje wobec katolików w drugiej połowie 2018 roku nasiliły się (fot. PAP/Newscom)

Mimo porozumienia między Pekinem a Watykanem represje wobec podziemnego Kościoła katolickiego w Chinach się nasiliły – wynika z raportu władz USA na temat wolności religijnej. Państwo Środka prześladuje również mniejszość muzułmańską. Ale kraje i podmioty muzułmańskie są również sprawcami naruszania wolności religijnej.

W mijającym roku wzrosła liczba zamordowanych chrześcijan

O ponad 3 tysiące w porównaniu z rokiem 2017 wzrosła w dobiegającym końca roku liczba chrześcijan, którzy zginęli z powodu swej wiary w różnych...

zobacz więcej

Większość przypadków naruszenia wolności religijnej ma miejsce na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. Taki wniosek można wysnuć z raportu opublikowanego przez Amerykańską Komisję ds. Wolności Religijnej. Doradza ona prezydentowi, Kongresowi i sekretarzowi stanu w kwestiach związanych z wolnością wyznania na świecie.

Każdego roku komisja publikuje listę krajów „szczególnej troski”, w których dochodzi do systematycznych, ciągłych i poważnych naruszeń wolności religijnej.

Składają się na nie tortury, okrutne, nieludzkie oraz poniżające traktowanie i karanie, długotrwałe przetrzymywanie bez postawienia zarzutów, zniknięcia osób, a także inne przejawy rażącego łamania prawa do życia, wolności oraz bezpieczeństwa.

Wśród krajów, gdzie najbardziej naruszana jest wolność religijna, znajdują się m. in. Mjanma (dawna Birma), Chiny, Erytrea, Iran, Korea Północna, Pakistan, Arabia Saudyjska, Sudan, Tadżykistan oraz Turkmenistan.

Wykaz obejmuje również sześć innych państw: Republikę Środkowoafrykańską, Nigerię, Rosję, Syrię, Uzbekistan i Wietnam.

źródło:
Zobacz więcej