RAPORT

Tusk kontra Tusk

Kandydatka Konfederacji broniła sowieckich pomników w Polsce i odwiedziła Krym

Aktywność Moshechkovej „wzbudzać może wiele kontrowersji” (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)
Aktywność Moshechkovej „wzbudzać może wiele kontrowersji” (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)

Zdjęcia z „Chirurgiem” w bazie motocyklowego gangu „Nocne Wilki”, żale po śmierci lidera donieckich separatystów „Giwiego”, obrona sowieckich pomników w Polsce na antenie rosyjskiej telewizji – pisze o aktywności kandydatki Konfederacji do PE Lilii Moshechkovej portal niezależna.pl.

Włodzimierz Osadczy z Konfederacji współpracował z Ludmiłą Kozłowską

Kandydat Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy do Parlamentu Europejskiego prof. Włodzimierz Osadczy był promotorem Ludmiły Kozłowskiej –...

zobacz więcej

Lilija Moshechkova znalazła się na listach Konfederacji do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 3, obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Jak podkreśla portal, aktywność Moshechkovej „wzbudzać może wiele kontrowersji”.

„Już w grudniu 2014 r. obecna kandydatka Konfederacji była aktywną uczestniczką manifestacji przeciwko wizycie w Polsce prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenki. Wśród flag m.in. Donieckiej Republiki Ludowej swoje apele wygłaszało kilku manifestantów, m.in. przebywający obecnie w areszcie lider prorosyjskiej partii Zmiana, Mateusz Piskorski” – czytamy.

„Lilija Moshechkova dość aktywnie angażowała się w sprawy Donbasu, m.in. w kontekście działań organizowanych przez Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego. Jednak jej sympatie wobec walczących stron może obrazować wpis, który w 2017 r. zamieściła na Facebooku, stanowiący swoiste »epitafium« dla Michaiła Tołstycha »Giwiego«, jednego z liderów donieckich separatystów” – pisze portal.

„08.02.2017 został zabity obrońca Donbasu Michail Tolstych – GIVI. Banderowcy nie pokonali go w walce a zabili, kiedy wypoczywał. Cały Donbas jest w żałobie. Pamiętamy i nie wybaczymy” – głosi przytoczony na stronie wpis Moshechkovej.

PKW wylosowała numery list w eurowyborach dla ogólnopolskich komitetów wyborczych

zobacz więcej

Jak podkreślono, Tołstych został już w lutym 2015 r. objęty sankcjami ze strony Rady Europejskiej za „rażące łamanie Konwencji Genewskich”, a w czerwcu 2015 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy wystawiło za nim list gończy.

„Lilija Moshechkova gościła również na okupowanym przez Rosjan Krymie, gdzie towarzyszyła Januszowi Korwin-Mikkemu, który spotykał się z samozwańczymi władzami półwyspu. Było to niedługo po wyborach do polskiego parlamentu, gdzie Moshechkova kandydowała z list partii KORWiN w okręgu podlaskim – bezskutecznie” – czytamy.

Zgodnie z informacjami portalu w kwietniu 2016 r. Moshechkova zamieściła na swoim fanpage'u na Facebooku serię zdjęć z bazy rosyjskiej grupy motocyklowej „Nocne Wilki”, gdzie widać jej fotografie m.in. z liderem klubu, Aleksandrem Załdostanowem „Chirurgiem”. Moshechkova krytykowała decyzję o niewpuszczaniu „Nocnych Wilków” na terytorium Polski. „Nikt i nic nie powstrzyma Nocnych Wilków. Tylko 2 ale ile strachu przez to dla rządu Polski. Wstyd i hańba dla tego głupka który podpisał ten dokument” – czytamy w przytoczonym wpisie.

Portal informuje, że Lilija Moshechkova pojawiała się w „różnych programach realizowanych przez Pierwszy Kanał rosyjskiej telewizji oraz stację NTV, gdzie – jak można odnieść wrażenie – stanowić miała »polski głos w sprawie«”. „W jednym z nich otwarcie broniła sprawy sowieckich pomników w Polsce, jasno deklarując, że nie powinny być one usuwane” – czytamy.

Portalowi nie udało się uzyskać komentarza Moshechkovej.

Kilka dni temu wypłynęła sprawa współpracy innego kandydata Konfederacji. Profesor Włodzimierz Osadczy współpracował z Ludmiłą Kozłowską w Fundacji „Dialog na Rzecz Rozwoju” z Lublina.

>

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej