Warszawski powstaniec uratowany przez Straż Miejską

Zagubiony powstaniec kiedy miał czternaście lat, walczył w Powstaniu Warszawskim (fot. pixabay/ stevepb)

Zagubiony starszy mężczyzna sam szedł z balkonikiem przy ulicy Dzikiej w Warszawie. Straż Miejska, zaalarmowana przez przechodniów, przybyła na miejsce po kilku minutach.

Cypryjczycy szukają ofiar kpt. Metaxy. Przyznał się do siedmiu zabójstw

Na Cyprze trwają poszukiwania zwłok ofiar pierwszego w historii wyspy seryjnego mordercy. 35-letni kapitan cypryjskiej Gwardii Narodowej Nikos...

zobacz więcej

– Najpierw był nieufny i niechętny do rozmowy, ale już po chwili udało się go przekonać, że chcemy mu pomóc i podał nam swój adres – mówi st. insp. Alfred Paplak. Dodał, że gdy zawieźli go do mieszkania, to opowiedział im historię swojego życia.

Kiedy miał czternaście lat, walczył w Powstaniu Warszawskim, pod pseudonimem „Pantera”. Był odznaczony Krzyżem Walecznych. Starówkę, której bronił, opuścił we wrześniu 1944 razem z cywilami.

Jego córka telefonicznie podziękowała straży miejskiej za zajęcie się tatą. Do ojca przyjechała najszybciej jak mogła i zaopiekowała się nim.

89-latek wrócił do domu nie tylko dzięki Straży Miejskiej, ale przede wszystkim dzięki troskliwości przechodniów, którzy zwrócili uwagę na starszego mężczyznę wyraźnie zagubionego na ulicach.

źródło:
Zobacz więcej