RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bizneswoman reprezentowała Polskę na Krymie? MSZ: Nie konsultowała tego z nami

Jarosławska o swoim udziale w forum pisała na Twitterze (fot. tt/@ProgramPOLSKA30)

Angelika Jarosławska, koordynator projektu klastrowego Polska 3.0, wzięła udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Jałcie, położonej na anektowanym w 2014 r. przez Rosję Krymie. Jak napisała na Twitterze, „reprezentowała tam Polskę”. W internecie rozgorzała dyskusja nad charakterem jej udziału w inicjatywie. Portal tvp.info zwrócił się w tej sprawie do polskiego MSZ. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że udział Jarosławskiej w forum nie był konsultowany z resortem.

Szef ukraińskiej dyplomacji dziękuje Morawieckiemu za decyzję ws. „Siedowa”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin podziękował premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję o odmowie wstępu na polskie...

zobacz więcej

Przed tygodniem Jarosławska brała udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Jałcie. Konferencja odbywała się pod hasłem „Krym, Rosja, świat. Nowa międzynarodowa rzeczywistość”. Na Twitterze Jarosławska napisała, że „miała honor reprezentować Polskę”. Nie dodała,4 jaki charakter miała ta reprezentacja.

Jak podaje rosyjska agencja TASS, na forum Jarosławska mówiła o stworzeniu nowej, konkurencyjnej wobec dolara kryptowaluty z udziałem takich państw jak Rosja, Indie i Chiny.

Wielu komentujących sytuację zwraca uwagę, że obecność na takim forum może legitymizować przynależność anektowanego półwyspu do Rosji. Sama Jarosławska odnosi się do tych zarzutów, twierdząc, że w udziale w takiej inicjatywie nie ma nic złego. „Ku przestrodze manipulacji: Wzięłam udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Jałcie obok przedstawicieli USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii, Chorwacji i wielu innych państw z różnych kontynentów, a także przedstawicieli Komisji Europejskiej…” – napisała na Twitterze, nie podając jednak nazwisk.

Jarosławska jest koordynatorem projektu Polska 3.0 i wiceprezesem Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Innowacyjnych. Jak czytamy na stronie Polski 3.0, stanowi ona największy klastrowy projekt w Europie i oddolny program gospodarczy dla Polski i rejonów transgranicznych. Jak podają autorzy projektu, wpisuje się on w założenia Inicjatywy Trójmorza i Grupy Wyszehradzkiej. Program Polska 3.0 zakładać ma „połączenie polskich rzek, autostrad, kolei i lotnisk w jedną płaszczyznę transportu multimodalnego w Polsce i budowę największego w Europie Centrum Logistycznego na Śląsku, które stanie się naszym krajowym zagłębiem logistyki, biznesu i przemysłu”.

Rosyjska wersja historii [OPINIA]

Zostawmy historię historykom – to powtarzane często wezwanie sugeruje, że historia jest tematem przeszłym, nie mającym wpływu na współczesność i...

zobacz więcej

Inicjatorem programu jest Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, przedstawiany jako „największa organizacja klastrowa w Polsce, działająca na terenie całego Kraju”. Na jej stronie czytamy, że skupia ponad 3700 przedsiębiorstw – „począwszy od bardzo szerokiego grona firm sektora MŚP i startupów, skończywszy na największych polskich firmach”.

W lutym br. powstał Parlamentarny Zespół ds. Programu Polska 3.0, w skład którego wchodzą posłowie Kukiz’15 i Konfederacji. Z kolei na marcowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Trójmorza jego przewodniczący, poseł Zbigniew Gryglas, zabronił uczestnictwa w zespole Jarosławskiej. Strona OKIP podaje, że przed posiedzeniem Gryglas przekazał przedstawicielom projektu Polska 3.0 informację, że nie mogą zabierać głosu podczas dyskusji.

Portal tvp.info zwrócił się do polskiego MSZ z pytaniem, czy udział Jarosławskiej w forum odbył się za wiedzą resortu. MSZ zaprzeczył temu – w odpowiedzi napisano, że jej udział w inicjatywie nie był konsultowany z ministerstwem. „Resort spraw zagranicznych oraz inne instytucje polskiej administracji konsekwentnie stoją na stanowisku, że aneksja Krymu przez Federację Rosyjską jest rażącym pogwałceniem prawa międzynarodowego i w związku z tym faktem nie należy popierać inicjatyw organizowanych na tym terytorium” – napisano. Jak dodano, MSZ „nie nawiązało żadnej współpracy z inicjatywą Polska 3.0”.

źródło:
Zobacz więcej