RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PKW wylosowała numery list w eurowyborach dla ogólnopolskich komitetów wyborczych

W wyborach do PE z listą nr 1 wystartuje Konfederacja KORWiN Liroy Braun Narodowcy, z nr 2 – Wiosna Roberta Biedronia, nr 3 wylosowała Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, a nr 4 – Prawo i Sprawiedliwość; nr 5 ma Lewica Razem – Partia Razem, UP, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, a nr 6 – Kukiz'15. Losowanie numerów list wyborczych PKW przeprowadziła w piątek.

Thun o „komunistach” na listach KE: Kolegom w Parlamencie Europejskim to imponuje

To jest coś, co szalenie imponuje moim kolegom w Parlamencie Europejskim – powiedziała podczas spotkania z wyborcami w Tarnowie europosłanka...

zobacz więcej

W pierwszej części losowania przyznano numery listom komitetów wyborczych, które zostały zarejestrowane we wszystkich 13 okręgach wyborczych w wyborach do PE. Numer 1 otrzymał KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy; nr 2 – KW Wiosna Roberta Biedronia; nr 3 – KKW Koalicja Europejska PO, PSL SLD .N Zieloni; 4 – KW Prawo i Sprawiedliwość; 5 – KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej; 6 – KWW Kukiz'15.

Dodatkowo wylosowano numery komitetów, które zarejestrowały się w więcej niż jednym okręgu wyborczym. Numer 7 wylosowano dla KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski (zarejestrował listy w sześciu okręgach); nr 8 otrzymał KW Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi (zarejestrował listy dwóch okręgach); 9 – KKW Polexit-Koalicja (zarejestrował listy w dwóch okręgach).

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski pytany o „4” dla komitetu tego ugrupowania podkreślił, że nie przywiązuje szczególnej wagi do wyników losowania. – To numer na liście. Mówimy +mocna czwórka+ i jedziemy dalej – podkreślił.

Zadowolony z wylosowanego numeru 3 był szef sztabu wyborczego Koalicji Europejskiej Marcin Kierwiński. – W losowaniu jesteśmy przed PiS i w tych wyborach także będziemy przed PiS – oświadczył. Polityk wyraził też przekonanie, że to Koalicja Europejska wygra majowe eurowybory. – Mamy najlepszy program, najlepszą ofertę. Teraz do boju. Głosujcie na +trójkę+, to najlepsza lista – dodał. Posłanka PO Monika Wielichowska zwróciła uwagę, że to nie numery się liczą, tylko kandydaci, a tych – jak oceniła – Koalicja Europejska ma doświadczonych, kompetentnych i empatycznych.

Zdaniem wiceszefowej Wiosny Gabrieli Morawskiej-Staneckiej nr 2 dla komitetu tej partii „to dobra wróżba”. – Chciałabym, żeby co najmniej ta dwójka potwierdziła się w wynikach wyborów – mówiła. – Mamy świetnych kandydatów, kompetentnych, sprawdzonych, młodych – wskazała. Jak podkreśliła, piątkowemu losowaniu towarzyszyły duże emocje, nie ukrywała też radości z jego wyniku.

Poseł Kukiz'15 Piotr Apel stwierdził, że wylosowana „szóstka” idealnie pasuje do jego komitetu, bo „Kukiz'15 jest ugrupowaniem najlepszym, na szóstkę”. Polityk zwracał jednocześnie uwagę, że w majowych wyborach do PE karta wyborcza będzie miała formę płachty, a co za tym idzie, numery list nie będą miały tak dużego znaczenia. – Myślę, że wyborcy znajdą najlepszych kandydatów, kandydatów listy Kukiz'15 – numer 6 – dodał.

Także Maciej Konieczny z zarządu Partii Razem nie ukrywał zadowolenia z wyników losowania. Jego zdaniem „piątka”, która przypadła komitetowi Lewicy Razem to dobry numer i pozwoli wprowadzić do PE posłów i posłanki. – Jako Lewica Razem gwarantujemy, że zasłużymy na tę piątkę – zadeklarował. – Lewica Razem to lista na piątkę – oświadczył.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja.


Dziś losowanie numerów list wyborczych w związku z wyborami do PE

źródło:
Zobacz więcej