RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Daimler nie wie, skąd Kim Dzong Un ma jego limuzyny

Daimler podkreśla, że nie robi z Pjongjangiem żadnych interesów (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Niemiecki producent samochodów Daimler zapewnia, że nie wie, skąd północnokoreański przywódca Kim Dzong Un ma luksusowe, opancerzone limuzyny tej firmy, którymi porusza się przy ważnych okazjach. Daimler podkreśla, że nie robi z Pjongjangiem żadnych interesów.

Kim Dzong Un po spotkaniu z Putinem: Pokój na Płw. Koreańskim będzie zależeć od USA

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział, że pokój i bezpieczeństwo na Półwyspie Koreańskim będą zależeć od postawy Stanów Zjednoczonych –...

zobacz więcej

We Władywostoku, gdzie Kim spotkał się w czwartek z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, na północnokoreańskiego przywódcę, który dotarł tam swym specjalnym pociągiem, czekały już jego dwie limuzyny, Mercedes Maybach S600 Pullman Guard i Mercedes Maybach S62 – relacjonuje Associated Press.

Agencja dodaje, że – jak się przypuszcza – z jednego z tych maybachów Kim korzystał, spotykając się z prezydentem USA Donaldem Trumpem w zeszłym roku w Singapurze i w lutym tego roku w Hanoi.

– Nie mamy pojęcia, jak te pojazdy zostały dostarczone do Korei Północnej – podkreśliła rzeczniczka Daimlera Silke Mockert w pisemnej odpowiedzi na pytanie agencji AP, która informowała o limuzynach Kima. Mockert zapewniła, że eksport zgodny z prawem jest dla Daimlera „podstawową zasadą odpowiedzialnej działalności biznesowej”.

Tajemnicza broń Korei Północnej. Kim Dzong Un „nie ukrywa radości”

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un obserwował test i dokonał inspekcji poligonu dla niedawno opracowanej najnowocześniejszej „nowej broni” –...

zobacz więcej

Dostarczanie do Korei Północnej dóbr luksusowych, w tym limuzyn, jest zabronione na mocy sankcji ONZ i Unii Europejskiej, których celem jest nakłonienie reżimu w Pjongjangu do poniechania programu zbrojeń nuklearnych.

– Nasza firma nie ma żadnych powiązań biznesowych z Koreą Północną od ponad 15 lat i ściśle przestrzega embarga nałożonego przez UE i ONZ – podkreśliła rzeczniczka Daimlera.

Dodała, że aby zapobiec dostawom do Korei Północnej i do jej ambasad na całym świecie, Daimler wprowadził specjalną procedurę kontroli eksportu. Wskazała zarazem, że „sprzedaż pojazdów przez strony trzecie, zwłaszcza pojazdów używanych, jest poza naszą kontrolą i odpowiedzialnością”.

Associated Press pisze, że fakt, iż Kim zdołał pozyskać limuzyny Daimlera, „jest dobrym przykładem na to, jak nieszczelne są zazwyczaj sankcje międzynarodowe”.

źródło:

Zobacz więcej