Kim Dzong Un po spotkaniu z Putinem: Pokój na Płw. Koreańskim będzie zależeć od USA

Spotkanie zakończyło się bez tradycyjnych oświadczeń lub wspólnego dokumentu (fot. PAP/EPA/KCNA)

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział, że pokój i bezpieczeństwo na Półwyspie Koreańskim będą zależeć od postawy Stanów Zjednoczonych – podała północnokoreańska agencja KCNA.

Kim Dzong Un i Putin we Władywostoku o „perspektywach rozwoju więzi dwustronnych”

Przywódcy Rosji i Korei Północnej, Władimir Putin i Kim Dzong Un, zakończyli we Władywostoku rozmowy sam na sam na szczycie dwustronnym. Putin...

zobacz więcej

We Władywostoku odbył się szczyt Korea Północna - Rosja. Rosję reprezentował prezydent Władimir Putin.

– Sytuacja na Półwyspie Koreańskim i w regionie znajduje się teraz w martwym punkcie i osiągnęła stan krytyczny, w którym może powrócić do stanu z przeszłości. Stany Zjednoczone zaprezentowały podczas ostatniego szczytu obu państw jednostronne podejście – powiedział cytowany przez KCNA Kim Dzong Un.

Agencja podała także, że zarówno Rosja, jak i Korea Północna zgodziły się dalej współpracować w dziedzinie handlu, gospodarce, nauce i technologii.

Spotkanie zakończyło się bez tradycyjnych oświadczeń lub wspólnego dokumentu. Wiadomo jednak, że dwa główne tematy, które poruszono, to denuklearyzacja Półwyspu i współpraca gospodarcza Korei Północnej i Rosji. Kreml chce wznowienia procesu tzw. sześciostronnych rozmów, które przed bezpośrednimi negocjacjami Korei Północnej i USA pełniły rolę platformy negocjacyjnej.

Po fiasku szczytu w Hanoi Moskwa chce zaznaczyć, że może być ponownie bezpośrednio zaangażowana w proces denuklearyzacji.

źródło:
Zobacz więcej