RAPORT

Kampania 2020

Chiński podbój kosmosu. W ciągu 10 lat ma powstać stacja badawcza na Księżycu

W przyszłym roku na orbitę okołoziemską mają zostać wyniesione pierwsze elementy stacji kosmicznej Tiangong (fot. CNSA)

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna ma ambitne plany. W ciągu kolejnej dekady zamierza wysłać załogową misję na Księżyc i zbudować na satelicie Ziemi stację badawczą.

Chiński pojazd wylądował na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca

Chiński pojazd kosmiczny Chang'e 4 wylądował w czwartek na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca – poinformowała Telewizja Centralna Chin. Jest to...

zobacz więcej

Media zwracają uwagę, że Chiny planują osiągnąć status supermocarstwa kosmicznego. Realizacją tego planu było umieszczenie łazika Chang'e 4 na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca, co dotąd nikomu nie udało się osiągnąć.

Teraz Chiny planują zbudować stację badawczą na południowym biegunie Księżyca w ciągu kolejnych 10 lat – ogłosił Zhang Kejian, dyrektor Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA), podczas przemówienia wygłoszonego z okazji obchodów „Dnia Kosmosu”.

Kejian poinformował także, że Pekin planuje w 2020 r. wysłać sondę na Marsa. Pod koniec roku natomiast w stronę Księżyca poleci czwarty lądownik – Chang’e 5. Pierwotnie pojazd miał zebrać próbki gruntu księżycowego w drugiej połowie 2017 r., misja została jednak opóźniona, gdy rakieta Długi Marsz 5 Y2 uległa awarii w trakcie startu w lipcu 2017 r.

W pierwszej połowie przyszłego roku CNSA planuje natomiast wysłanie rakiety Długi Marsz-5B, która wyniesie na orbitę elementy planowanej stacji kosmicznej Tiangong. Ta ma powstać w 2022 r. Pekin twierdzi, że Tiangong zastąpi Międzynarodową Stację Kosmiczną, będącą efektem współpracy USA, Rosji, Kanady, Europy i Japonii, która może zakończyć działanie w 2024 r.


źródło:
Zobacz więcej