RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sejmik województwa lubelskiego: Nie pozwolimy na administracyjną homopropagandę

Radni zadeklarowali brak zgody brak zgody na edukację seksualną w myśl standardów WHO (fot. PAP/Wojciech Pacewicz, zdjęcie ilustracyjne)
Radni zadeklarowali brak zgody brak zgody na edukację seksualną w myśl standardów WHO (fot. PAP/Wojciech Pacewicz, zdjęcie ilustracyjne)

Stanowisko wyrażające „sprzeciw wobec pojawiających się sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT” przyjął sejmik województwa lubelskiego. Obecni na sesji reprezentanci lesbijek, gejów, biseksualistów i homoseksualistów stwierdzili, że dokument „szczuje na osoby LGBT”.

Sondaż: Większość Polaków przeciwna karcie LGBT

Polacy nie chcą karty LGBT – pisze „Super Express” i publikuje wyniki sondażu IBRIS. Zdecydowana większość respondentów, bo aż 67,3 proc. uważa, że...

zobacz więcej

Projekt stanowiska wnieśli pod obrady radni Prawa i Sprawiedliwości, ale poparła je też część radnych opozycji. Za jego przyjęciem głosowało 24 radnych, przeciw tylko troje, natomiast czworo nie wzięło udziału w głosowaniu. W lubelskim sejmiku PiS ma 18 radnych.

„Sejmik Województwa Lubelskiego wyraża sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na propagowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności, gwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej Konstytucji, a także ingerują w autonomię wspólnot religijnych” głosi stanowisko.

Radni zadeklarowali w nim m. in. obronę „szkoły i rodziny” i ich ochronę przed „rozprzestrzeniającą się ideologią sprzeczną z chrześcijańskimi wartościami”, brak zgody na wprowadzanie do szkół tzw. wychowania seksualnego w myśl standardów WHO oraz na „instalowanie funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach (tzw. »latarników«)”.

„Nie pozwolimy na wywieranie administracyjnej presji na rzecz stosowania poprawności politycznej (słusznie zwanej »homopropagandą«) w wybranych zawodach (nauczyciele, naukowcy, przedsiębiorcy, prawnicy)” - czytamy w tekście.

„Wchodzi w narrację PiS” – PSL krytykuje własnego burmistrza. Poszło o LGBT

Małopolscy działacze PSL zapowiedzieli interwencję wobec wywodzącego się z tej partii burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego....

zobacz więcej

„Deklarujemy, że Sejmik Województwa Lubelskiego w realizacji swoich publicznych zadań będzie wierny tradycji narodowej i państwowej mając w pamięci tysiącletnią tradycję chrześcijaństwa w Polsce oraz wielowiekowe przywiązanie Polaków do wolności" - zapewniono w stanowisku.

Posłanka Elżbieta Kruk (PiS), jedna z inicjatorów i autorów stanowiska, podkreśliła, że kwestia w nim poruszona „jest w niektórych środowiskach, nawet konserwatywnych, lekceważona, a niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo”.

„To już nie jest tylko Warszawa; są już skargi, że aktywiści LGBT przeprowadzają zajęcia w szkołach kilku województw” – powiedziała Kruk na konferencji prasowej.

„Sytuacja jest bardzo poważna, szczególnie, że wprowadzana jest pod płaszczykiem równouprawnienia, a tak naprawdę niesie ze sobą uprzywilejowanie środowisk grupujących lesbijki, gejów, biseksualistów, transseksualistów, czy może, jakby to lepiej przetłumaczyć na język polski, zmiennopłciowych” – wskazała Kruk

Zdaniem radnej działania grup LGBT „ukierunkowane są na rozbicie tradycyjnego społeczeństwa”. – Najbardziej niebezpieczne, że celem tych działań są dzieci – dodała.

Cenzura i obelgi pod adresem radnych PiS i rodziców. PO-KO w Radzie Warszawy poparła LGBT+

Sami szkodzicie osobom, które mają inną orientację. Niepokojącym zjawiskiem jest stygmatyzowanie, pokazywanie, że są ludzie, którzy potrzebują...

zobacz więcej

Radny Koalicji Obywatelskiej w lubelskim sejmiku Krzysztof Komorski powiedział w dyskusji, że przyjęcie tego stanowiska ma charakter „stricte polityczny”.

– Nie możemy poprzeć stanowiska, którego treść urąga powadze organu, jakim jest Sejmik Województwa Lubelskiego – powiedział Komorski.

Radny PSL Przemysław Litwiniuk zaznaczył, że ludowcy „widzą potrzebę akceptacji i obrony godności każdego człowieka, niezależnie od jego orientacji, światopoglądu czy wyznania”.

– Nie widzimy potrzeby chronienia prawa do afirmacji określonych zachowań czy określonych postaw, moralnych biznesowych czy innych – dodał Litwiniuk.

Na sesję przybyło kilkunastu przedstawicieli stowarzyszenia Marsz Równości, którzy trzymali w rękach tablice na napisami „Jesteśmy ludźmi, nie ideologią”. Ich zdaniem stanowisko sejmiku zawiera „kłamstwa, manipulacje i szczuje na osoby LGBT”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej