RAPORT

Kampania 2020

Broniarz zmienia zdanie. Jest za udziałem nauczycieli w radach klasyfikacyjnych

Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz (fot. PAP/Marcin Obara)

Prezes ZNP Sławomir Broniarz opowiedział się w czwartek za udziałem nauczycieli w pedagogicznych radach klasyfikacyjnych. Jeszcze niedawno straszył brakiem klasyfikacji maturzystów i mówił: „Jeżeli ktoś klasyfikuje uczniów, to zamyka sobie drogę powrotu do strajku”.

„Będziemy kontynuować strajk i nie weźmiemy udziału w radach klasyfikacyjnych”

Członkowie Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego Wrocław uznali, że będą kontynuować strajk i nie wezmą udziału w radach klasyfikacyjnych –...

zobacz więcej

– Jeżeli chodzi o klasyfikację, ja byłbym zwolennikiem tego, abyśmy nie oddawali naszych uczniów, nie przekazywali tych uczniów w ręce obcych nauczycieli i obcych szkół, ale zrobili to w swoim własnym zakresie, żeby ten nauczyciel, który zna tego ucznia (...) był w stanie tę ocenę wystawić – powiedział Broniarz przed posiedzeniem zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zarząd ma podjąć decyzje dotyczące m.in. udziału nauczycieli w radach i dalszej formy protestu.

Szef ZNP odniósł się w ten sposób do rządowego projektu nowelizacji ustaw oświatowych dotyczących przeprowadzenia klasyfikacji. Projekt, który ma być dziś procedowany w Sejmie zakłada, że gdy nauczyciel, wychowawca lub rada pedagogiczna nie wystawią ocen lub nie przeprowadzą klasyfikacji i promocji – zrobi to dyrektor, nauczyciel, którego wskaże dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.

Broniarz oceniając rządowy projekt wskazał, że „część uczniów może być nieklasyfikowana lub klasyfikowana gorzej przez tych, którzy te oceny będą wystawiali, a nie znają tych uczniów”. – Bo jeżeli to będzie na przykład nauczyciel z innej szkoły wskazany przez samorząd terytorialny, to on będzie wyciągał tylko średnią z tych ocen (które zostały wystawione w ciągu roku), a nie na tym polega ocena ucznia – powiedział.

Zmniejsza się liczba strajkujących nauczycieli

W większości województw zmniejsza się liczba strajkujących nauczycieli - wynika z danych zebranych przez PAP. Ogólnopolski strajk zorganizowany...

zobacz więcej

– A co z uczniami, którzy są zagrożeni, albo mieli obowiązek być poinformowani o zagrożeniu? – zapytał.

Co ciekawe, jeszcze niedawno Sławomir Broniarz mówił, że osoba, która „klasyfikuje uczniów, zamyka sobie drogę powrotu do strajku”. Zaznaczał przy tym, że jego zdaniem przeprowadzenie matur jest zagrożone.

Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.


Matury powinny się rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

źródło:

Zobacz więcej