„Bezbolesne” zwiększenie pensum. Propozycje Jarosława Kaczyńskiego dla nauczycieli

Powrót do wcześniejszej emerytury i dobrowolny wybór czasu pracy – takie propozycje mają doprowadzić do „bezbolesnego” zwiększenia pensum – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Broniarz o projekcie ws. matur: Rząd stwarza jeszcze większe zagrożenie

Rząd, próbując ratować sytuację, stwarza jeszcze większe zagrożenie – w taki sposób Sławomir Broniarz ocenił rządową propozycję zmian w Prawie...

zobacz więcej

Jak donosi dziennik, prezes PiS Jarosław Kaczyński zlecił osobom odpowiedzialnym w partii za sprawy edukacji przedstawienie nowej propozycji dla nauczycieli.

Kluczowym elementem ma być zwiększenie czasu pracy – nawet do 24 godzin tygodniowo.

Jednocześnie, na rok lub dwa, proponuje się przywrócenie w „Karcie nauczyciela” przepisu, który pozwoliłby nauczycielom odejść na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy, w tym 20 latach w oświacie (z tzw. kredą), niezależnie od wieku. Ten przywilej został nauczycielom odebrany w 2008 r.

„Propozycja rządu ma zakładać, że nauczycieli wciąż będzie obowiązywać tzw. baza, czyli etat – 18 godzin zajęć tygodniowo. Dyrektor placówki oświatowej będzie mógł jednak zapytać nauczyciela, czy chce pracować na etacie za niższe wynagrodzenie, czy decyduje się na wyższe pensum za wyższą pensję. Nauczyciele na zasadzie dobrowolności będą więc decydować, jak długo i za ile chcą pracować” – czytamy w artykule.

Według „Dziennika Gazety Prawnej” „PiS liczy, że możliwość większych zarobków skusi zwłaszcza młodych, dopiero wchodzących do zawodu pedagogów”. Z informacji gazety wynika, że „rozwiązania takie miałyby wejść w życie w ciągu najbliższego roku lub dwóch lat”.

źródło:
Zobacz więcej