Tylko kilka milionów euro odszkodowania za zabytki z Notre Dame

„Zgodnie z dostępnymi informacjami większość dzieł sztuki została uratowana przed pożarem” (fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Firma ubezpieczeniowa AXA poinformowała, że wypłaci maksymalnie kilka milionów euro na ubezpieczone dzieła z dotkniętej pożarem paryskiej katedry Notre Dame. Odmówiła podania wysokości kwoty ubezpieczenia.

Pożar katedry Notre Dame: są pierwsze, wstępne ustalenia

Francuska policja i prokuratura informują o postępach śledztwa w sprawie przyczyn pożaru Katedry Notre Dame. Wstępne ustalenia nie potwierdzają...

zobacz więcej

Prezes francuskiego oddziału firmy AXA Jacques de Peretti powiedział, że „zgodnie z dostępnymi informacjami większość dzieł sztuki została uratowana przed pożarem”.

Właścicielem katedry jest – jak w przypadku zabytkowych kościołów we Francji – państwo. Jak podano tydzień temu, firmy ubezpieczeniowe nie poniosą z tytułu pożaru Notre Dame żadnych poważniejszych kosztów.

AXA ubezpiecza również od odpowiedzialności cywilnej dwie z firm budowlanych zatrudnionych przy katedrze Notre Dame. Według de Perettiego maksymalna ekspozycja ubezpieczyciela w razie strat wynikająca z umów jest „skromna”.

We Francji koszty odbudowy w razie katastrof zabytkowych budowli ponosi państwo; ani AXA, ani żaden inny ubezpieczyciel nie są narażeni na koszty z tytułu pożaru Notre Dame.

W środę zapadła decyzja francuskiego rządu pozwalająca na odstępstwa od standardów zamówień publicznych i przepisów dotyczących ochrony dziedzictwa kultury, co wzbudziło zdziwienie i niezadowolenie.

Zaniepokojenie odstępstwami wyraził m.in. były minister kultury Francji Jack Lang.

Rzecznik paryskiej straży: Murom Notre Dame grozi zawalenie

– Mury Notre Dame stoją, ale części ścian grozi zawalenie – poinformował rzecznik paryskiej straży pożarnej Gabriel Plus. Chodzi o górne części...

zobacz więcej

Francja jest sygnatariuszem Karty Weneckiej z 1964 r., która zawiera podstawowe wytyczne dla prac nad budynkami o wartości historycznej. Określa ona zasady konserwacji i restauracji. M.in. nie należy zmieniać układu przestrzennego ani wystroju, nie powinno się przeprowadzać rekonstrukcji, tylko uszanować oryginalną substancję i materiały. Kiedy zastosowanie technologii tradycyjnych nie jest możliwe, dopuszcza się zastosowanie sprawdzonych technologii nowoczesnych. Karta nakłada również obowiązek dokumentowania prac konserwatorskich.

W związku z pożarem Notre Dame odzywają się powszechnie pytania o stan innych katedr i pałaców, które – jak napisała agencja AP – „przekształcają Francję – a także Włochy, Wielką Brytanię i Hiszpanię – w skanseny cywilizacji zachodniej”.

– Jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do naszego wybitnego dziedzictwa kultury, że zapominamy, iż stale wymaga ono opieki i uwagi – powiedział członek Komisji Europejskiej, węgierski prawnik i politolog Tibor Navracsics.

– Niestety pożar Notre Dame jest tylko jednym z wielu przykładów – dodał.

Z kolei Sneszka Quaedvlieg-Mihailović, szefowa fundacji ochrony dziedzictwa kultury Europa Nostra, powiedziała, że stało się coś takiego, „jakby Notre Dame zapłonęła, aby uderzyć w dzwon alarmowy. Jakby chciała się sama poświęcić” dla pozostałych.

źródło:

Zobacz więcej