„Mamy nie tylko wysoki wzrost gospodarczy, ale także historycznie niskie bezrobocie”

Kwieciński zwrócił uwagę, że korzystna sytuacja na rynku pracy wpływa na dynamikę wydatków gospodarstw domowych, co z kolei oddziałuje bezpośrednio na wzrost gospodarczy (fot. Shutterstock/Bannafarsai_Stock)

Mamy nie tylko wysoki wzrost gospodarczy, ale także historycznie niskie bezrobocie – powiedział Jerzy Kwieciński. Minister inwestycji i rozwoju skomentował w ten sposób najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące bezrobocia i produkcji budowlano-montażowej.

GUS: Wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniósł 5,1 proc.

Produkt Krajowy Brutto w 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rok do roku wobec wcześniejszego szacunku na poziomie 5,1 proc. – wynika z komunikatu Głównego...

zobacz więcej

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,9 proc. wobec 6,1 proc. w lutym – podał GUS.

– Zestawienie wtorkowych danych dotyczących ostatecznego szacunku PKB i miesięcznego odczytu popytu konsumpcyjnego z opublikowanymi w środę dobrymi wiadomościami dotyczącymi poziomu zatrudnienia pozwala wyciągać optymistyczne wnioski na przyszłość – powiedział szef resortu inwestycji i rozwoju.

Jego zdaniem spadek stopy bezrobocia rejestrowanego z poziomu 6,1 proc. (w lutym) do 5,9 proc. (w marcu) to efekt m.in. przyspieszenia w budownictwie, któremu sprzyjają pozytywne warunki atmosferyczne i dalszy wzrost wynagrodzeń.

Minister zauważył, że w marcu liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła poniżej 1 mln osób, czyli do poziomu notowanego w okresie czerwiec - grudzień 2018 r. Przypomniał, że w ustawie budżetowej na 2019 r. założono, że w końcu tego roku stopa bezrobocia rejestrowanego obniży się do poziomu 5,6 proc.

Agencja Moody's utrzymała rating Polski. Perspektywa stabilna

Agencja Moody's utrzymała w piątek długoterminowe i krótkoterminowe ratingi Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną, zarówno w walucie...

zobacz więcej

Minister odniósł się również do środowych danych dotyczących produkcji budowlano-montażowej. GUS podał, że w I kwartale 2019 r. była ona wyższa o 9,4 proc. (w cenach stałych) w porównaniu z I kw. 2018 r., podczas gdy w okresie styczeń-luty wzrost względem podobnego okresu sprzed roku wyniósł 8,4 proc.

Kwieciński zauważył również, że w marcu wartość produkcji budowalno-montażowej była o 10,8 proc. wyższa niż w marcu 2018 r. oraz aż o 27,2 proc. od odnotowanej w lutym bieżącego roku.

Jego zdaniem dalszy wzrost w obszarze produkcji w połączeniu z danymi dotyczącymi nowych zamówień w przemyśle ogółem i zamówień eksportowych w przemyśle „to bardzo pozytywny sygnał, ponieważ przekłada się on pośrednio na sytuację w obszarze zatrudnienia”.


Kwieciński zwrócił uwagę, że korzystna sytuacja na rynku pracy wpływa na dynamikę wydatków gospodarstw domowych, co z kolei oddziałuje bezpośrednio na wzrost gospodarczy.

– To wyraźnie pokazuje, że polska gospodarka pracuje jak dobrze naoliwiona maszyna: poszczególne części działają sprawnie, więc i cały mechanizm nie zawodzi – zaznaczył szef resortu.

źródło:

Zobacz więcej