RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Niemcy: Niewielkie zainteresowanie rejestracją „trzeciej płci”

Niemcy ustanowiły „inną” płeć jako pierwsze państwo europejskie (fot. PAP/DPA/Jan Woitas)

Według niemieckiej agencji prasowej DPA w Niemczech niewiele osób jest zainteresowanych rejestracją tak zwanej trzeciej płci. Ustawę, która dopuszcza rejestrację w urzędowych dokumentach poza płcią męską i żeńską trzecią opcję – płeć „inną”, Bundestag uchwalił w grudniu zeszłego roku.

Niemiecki parlament uchwalił ustawę o „trzeciej płci”

Niemiecki Bundestag uchwalił ustawę wprowadzającą „trzecią płeć”, obok męskiej i żeńskiej. Owa trzecia płeć ma być wpisywana do księgi stanu...

zobacz więcej

Od początku roku, gdy zaczęła obowiązywać nowa ustawa, niewiele osób postanowiło skorzystać z możliwości zarejestrowania własnej płci jako „inna”. W Berlinie takich osób było dziewięć, w Kolonii – sześć, w Hamburgu, Essen, Monachium, Lipsku – po dwie.

Federalne Stowarzyszenie Osób Interseksualnych twierdzi, że niewielki procent chętnych do rejestracji tzw. trzeciej płci jest spowodowany obawami osób transseksualnych przed dyskryminacją. Z kolei Niemieckie Towarzystwo Tożsamości Transseksualnej i Interseksualności twierdzi, że chętnych odstrasza zbyt duża i zbędna biurokracja podczas ewentualnej rejestracji „innej” płci.

Niemcy ustanowiły „inną” płeć jako pierwsze państwo europejskie. Najpierw Federalny Sąd Konstytucyjny nakazał ustawodawcy dopuszczenie poza płcią męską i żeńską także trzeciej opcji. W grudniu Bundestag ustawowo dopuścił rejestrację „innej” płci.

źródło:
Zobacz więcej