RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Morawiecki: gazociąg Baltic Pipe powstanie zgodnie z planem

Gazociąg Baltic Pipe, którym do Polski popłynie gaz z Norwegii powstanie zgodnie z planem - zapowiedział w środę w Świnoujściu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w polityce energetycznej stawiamy na: bezpieczeństwo, suwerenność i efektywność.

Prezydent: Polska wkrótce będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że gazoport w Świnoujściu będzie rozbudowywany i docelowo przyjmie nawet 10 mld metrów sześciennych gazu...

zobacz więcej

Szef rządu zaznaczył, podczas uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, że nasz kraj stara się rozbudowywać "naszą infrastrukturę szerokorozumianego bezpieczeństwa energetycznego" również dla sąsiadów.

– Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy podstawowe cele: bezpieczeństwo, suwerenność, efektywność – dodał.

– Dzisiaj ten gazoport wraz z gazociągiem bałtyckim, który powstanie zgodnie z planem - jest na bardzo dobrej drodze - i będzie zbudowany w ciągu najbliższych paru lat, tworzą nową architekturę bezpieczeństwa energetycznego, nową architekturę w tej części Europy - powiedział Morawiecki.


Prezydent: Polska wkrótce będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu

Rozbudowa terminalu LNG obniży cenę gazu

– Poprzez unikanie możliwości bycia postawionym pod ścianą, pod murem (przez jednego dostawcę – PAP), będziemy mieli dobrą cenę, niższą cenę – niższą cenę dla gospodarstw domowych już mamy – niższą cenę dla przemysłu, niższą cenę dla wszystkich odbiorców gazowych – mówił Mateusz Morawiecki.

Podkreślał, że dzięki inwestycji Polska będzie mogła stać się „hubem gazowym” dla całej centralnej Europy, gdyż „zdolności przyjmowania gazu połączone z gazociągiem bałtyckim i połączone również z pewnymi nowymi częściami naszej infrastruktury, o których myślimy, dadzą nam możliwość bycia poważnym graczem w tej części Europy”.

– Gaz nie jest tylko surowcem energetycznym, surowcem gospodarczym. Gaz jest również surowcem politycznym, i wiedział o tym prezydent Lech Kaczyński, kiedy tę decyzję tutaj podejmował, inspirował, a potem monitorował przebieg prac związanych z realizacją tego gazoportu – podkreślał.

Premier dziękował też szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu, który – jak wskazał – odegrał ogromną rolę w budowie gazoportu. Wskazał, że przez lata Brudziński wielokrotnie „upominał” się o niego i pilnował jego budowy „od strony politycznej”.

– W końcu, kiedy został utworzony, pilnował (Brudziński) wszystkich elementów. Choćby przed chwilą rozmawialiśmy, żeby skłonić do tego, aby te gazowce – które tutaj przyjeżdżają – miały polskie załogi – podkreślił Morawiecki.

Szef rządu oświadczył, że gazoport jest również wielkim dziełem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podziękował też m.in. pełnomocnikowi rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu.
KE zatwierdziła plan rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu

Zobacz więcej