Petru chce ograniczyć „500 plus”, by dać podwyżki nauczycielom

Lider Teraz! zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży wniosek o odrzucenie projektu rozszerzającego program „Rodzina 500 plus” na pierwsze dziecko (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Lider partii Teraz! Ryszard Petru zaproponował w środę wprowadzenie ograniczeń w programie „Rodzina 500 plus”, które miałyby być źródłem środków finansowych na podwyżki dla strajkujących nauczycieli.

Biedroń: Dałbym podwyżki nauczycielom. Są pieniądze dla emerytów

– Przede wszystkim rozmawiałbym z nauczycielami i rozwiązał ten problem, dając podwyżki nauczycielom. Są pieniądze na ławeczki niepodległości, na...

zobacz więcej

Petru powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że dwie grupy społeczne dostaną – w ramach tzw. nowej piątki PiS – świadczenie, którego się nie spodziewały. – Mówię o emerytach, którzy nagle dostają „trzynastkę”, i o rodzicach, którzy nie spodziewali się 500 zł na pierwsze dziecko. Nie ma co się dziwić, że rosną aspiracje innych grup społecznych, szczególnie takich, które od lat nie otrzymywały właściwego wynagrodzenia – mówił Petru.

Lider Teraz! zaproponował ograniczenia w programie „Rodzina 500 plus”, które byłyby źródłem środków na podwyżki dla strajkujących nauczycieli. Zapowiedział złożenie poprawki do projektu rozszerzającego program „Rodzina 500 plus” na pierwsze dziecko, zakładającej wprowadzenie progu dochodowego.

– Oszczędności z tego tytułu to ok. 5 mld zł. Gdyby ta poprawka przeszła, to z tego tytułu można by sfinansować podwyżki na poziomie 610 zł dla każdego nauczyciela – ocenił.

Petru zaproponował też, by świadczenie dla pierwszego dziecka zostało zmniejszone do 250 zł.

Lubnauer: Nowoczesna prawdopodobnie przeciw 500 plus na pierwsze dziecko

– Nie mamy ostatecznej decyzji klubu, ale poprzednio głosowaliśmy przeciwko 500 plus i prawdopodobnie tym razem też będziemy głosować przeciwko 500...

zobacz więcej

Lider Teraz! zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży wniosek o odrzucenie projektu rozszerzającego program „Rodzina 500 plus” na pierwsze dziecko.

Petru odniósł się także do słów szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, który poinformował, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na środowej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli na to, aby wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów. Szef rządu zwrócił się ponadto do marszałków Sejmu i Senatu z prośbą o nadanie szybkiej ścieżki legislacyjnej projektowi.

Zdaniem lidera partii Teraz! potrzeba uchwalania ustawy w sprawie matur „świadczy o chaosie w polskim systemie oświaty spowodowanym przez rząd”.

Od 8 kwietnia tego roku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez ZNP i FZZ. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej „Solidarności”.

Trzylecie „500 plus”. Premier: Program jest propaństwowy. To przestrzeń dla rozwoju kraju

Program „Rodzina 500 plus” jest nie tylko programem prorodzinnym – który przebudował życie wielu rodzin – ale też propaństwowym programem dla...

zobacz więcej

Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

W czwartek Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy, który przewiduje rozszerzenie programu „Rodzina 500 plus” na pierwsze dziecko. – Chcemy, aby projekt „Rodzina 500 plus” był przepracowany na tym posiedzeniu Sejmu – oświadczyła na konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Zastrzegła jednocześnie, że będzie to możliwe, jeśli nie będzie żadnych przeszkód formalnoprawnych, np. nie przedłużą się prace komisji nad nowymi przepisami.

– Zrobimy wszystko zgodnie z procedurami i prawem, żeby ten projekt przeprocesować – dodała wicemarszałek Sejmu.

źródło:

Zobacz więcej