Szojgu: Działania NATO wymagają odpowiedzi ze strony Rosji

System rosyjskich rakiet ziemia-powietrze S-400 „Triumph” w obwodzie kaliningradzkim (fot. REUTERS/Vitaly Nevar)

Działania NATO, w tym rozwój infrastruktury wojskowej w pobliżu granic Rosji i nasilenie aktywności na Morzu Czarnym i na Bałtyku, prowadzą do wzrostu napięć i wymagają reakcji ze strony Rosji – powiedział w środę rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Bosfor zapchany rosyjskimi okrętami. Putin znów idzie na wojnę

Sytuacja geopolityczna i wewnętrzna spędzają sen z powiek przywódcy Rosji. Jak przerwać złą passę? W takich sytuacjach Władimir Putin zwykł...

zobacz więcej

Mówiąc o „adekwatnej reakcji” ze strony Rosji, Szojgu dodał: „Mogę zapewnić, że kroki stanowiące odpowiedź będą podejmowane w odpowiednim czasie, przy czym niekoniecznie w sposób symetryczny do działań NATO”.

Szojgu podkreślił, że nadal trwa rozmieszczanie globalnego systemu obrony przeciwrakietowej USA, i ocenił, że system ten „ma charakter destabilizujący”. – W dokumentach konceptualnych Stanów Zjednoczonych oficjalnie utrwalono antyrosyjskie nastawienie prac w sferze obrony przeciwrakietowej – oświadczył.

Szojgu wspomniał o obiektach obrony przeciwrakietowej rozmieszczanych poza terytorium USA i oświadczył, że sojusznicy Stanów Zjednoczonych „w istocie stają się zakładnikami awanturniczych decyzji Waszyngtonu w sferze bezpieczeństwa”.

Szojgu zauważył, że środki przezwyciężenia obrony przeciwrakietowej mogą być opracowane w krótkim czasie, i zapewnił, że Federacja Rosyjska „rozwiązała to zadanie”.

Rosyjski minister wypowiadał się na otwarciu VIII Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego, organizowanej przez ministerstwo obrony Rosji. Biorą w niej udział przedstawiciele około 100 państw.

źródło:

Zobacz więcej